Na czym polega trening funkcjonalny?

Aktualizacja: 23 kwi 2018, 14:40
20 kwi 2018, 12:42

W ostatnich latach stopniowo wzrasta zainteresowanie sportem. Wiele osób decyduje się na wdrożenie do swojego życia jakiejś formy aktywności, żeby poprawić kondycję, samopoczucie i konstruktywnie wypełnić wolny czas. Nie każdy jednak chce decydować się na specjalistyczną formę ćwiczeń lub konkretną, wąską dziedzinę sportu. Między innymi dla tych osób powstał trening funkcjonalny – zestawy różnorodnych ćwiczeń, które procentują zwiększeniem sprawności, a nie wymagają przy tym ogromnych poświęceń. Na czym dokładnie polega trening funkcjonalny, gdzie szukać dobrego instruktora i klubu w Krakowie i jakich korzyści można się spodziewać?

Podstawy treningu funkcjonalnego

Trening funkcjonalny w założeniu naśladuje ruchy, które wykonujemy codziennie – wstawanie i siadanie, wskakiwanie na schodek, ściąganie przedmiotów z wysokiej półki, dźwiganie toreb z zakupami… Wszystko odbywa się przy wykorzystaniu ciężaru własnego ciała lub różnych sprzętów, w sporej intensywności i dość szybko. Chodzi o to, żeby maksymalnie przygotować swoje ciało do wyzwań codzienności i nadać mu nowej sprawności. Ćwiczenia, które składają się na ten trening, muszą być:

  • wielostawowe
  • funkcjonalne

Oznacza to, że każde z nich powinno angażować ruch wielu mięśni, podobnie jak czynności wykonywane w życiu, a także przydawać się w codziennym funkcjonowaniu. Nie ma tutaj zestawów ćwiczeń na kolejne partie mięśniowe. Wszystko odbywa się dynamicznie i łączy wiele czynności ze sobą.

Jak wyglądają ćwiczenia?

W treningu funkcjonalnym wykorzystuje się bardzo wiele różnych narzędzi, ponieważ jednym z jego założeń jest różnorodność. I tak, można wykonywać ćwiczenia z użyciem:

  • ciężarków
  • sztang
  • kettlebell
  • stepów
  • piłek
  • sanek
  • lin
  • slam ball
  • TRX
  • piłek BOSU

Szczególnie ciekawym narzędziem jest ostatnie z wymienionych. Piłki BOSU to swoiste połączenie piłki oraz stepu, co pozwala wykonywać ćwiczenia na step z dodatkowym elementem rozbudowy mięśni głębokich poprzez ćwiczenie balansu i równowagi. Oprócz ćwiczeń angażujących sprzęt, repertuar treningu funkcjonalnego przewiduje też liczne ćwiczenia z wykorzystaniem jedynie własnego ciała. Mogą to być różnego typu wykroki, przysiady, skłony, przeskoki, spięcia mięśni brzucha. Swój udział w treningu  ma każdy ruch, który można przenieść na codzienne wymagania stawiane przed ludzkim organizmem. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej na temat treningu funkcjonalnego, najlepszym sposobem jest po prostu spróbowanie go na własnej skórze. W ostatnim czasie w Krakowie pojawiło się centrum treningu funkcjonalnego – kontrolaruchu.pl, które skupia w sobie specjalistów i entuzjastów tego innowacyjnego sposobu treningu. Warto jest więc przyjść i skorzystać z darmowego pierwszego treningu.

Komu można polecić trening funkcjonalny

W kwestii sportowej nowinki, jaką jest trening funkcjonalny, Kraków ma coraz więcej do zaoferowania – powstają nowe plany zajęciowe i różne grupy zaawansowania, do których można dołączyć, żeby się wspólnie rozwijać. Tak naprawdę, trening funkcjonalny na dostosowanym do potrzeb poziomie można polecić każdemu. Mogą o nim myśleć zarówno osoby, które chciałyby rozpocząć regularną aktywność po dłuższej przerwie, jak  i sportowcy, chcący uzupełnić swoje treningi o coś ogólnorozwojowego. Ze względu na sporą intensywność, trening ten powinno się wykonywać maksymalnie trzy razy w tygodniu.

Korzyści treningu funkcjonalnego

Wśród wielu korzyści treningu funkcjonalnego można wymienić:

    • niwelowanie skutków siedzącego trybu życia,
    • podnoszenie kondycji i sprawności całego ciała,
    • zapobieganie kontuzjom i urazom,
    • przygotowywanie na wejście w sezon, np. narciarski,
    • poprawianie samopoczucia,
    • korygowanie postawy i nawyków ruchowych,
    • zwiększanie poczucia własnej skuteczności.

Prawidłowo i regularnie wykonywany trening funkcjonalny świetnie wpływa na zdrowie i sprawność człowieka – warto się o tym przekonać, rozpoczynając ćwiczenia.
Więcej na temat treningu funkcjonalnego dowiesz się na http://treningifunkcjonalne.pl

Gdzie trenować?

Bardzo ważne dla efektywności treningu funkcjonalnego jest poprawne i uważne wykonywanie poszczególnych ćwiczeń. Ruch nieprecyzyjny może być bezproduktywny, lub grozić kontuzją. Jeśli chodzi o trening funkcjonalny, Kraków oferuje całkiem sporo – można tu ćwiczyć w bardzo wielu klubach fitness, zatrudniających wykwalifikowanych instruktorów. aby wykonać trening funkcjonalny, niepotrzebne są skomplikowane maszyny ani specjalna sala – wystarczy kompetentny trener, duża sala i chętna grupa. Warto zapisać się na ćwiczenia i nie zniechęcać zbyt szybko – efekty przychodzą z czasem i są coraz wyraźniej odczuwalne.

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA