DME 2023: Polska trzecia po pierwszym dniu rywalizacji! Nasi lekkoatleci z dwoma medalami Igrzysk Europejskich

Aktualizacja: 25 cze 2023, 15:43
23 cze 2023, 20:31

Za nami pierwszy dzień zmagań w Drużynowych Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce. Po rozegraniu 12 z 37  konkurencji reprezentacja Polski zajmuje trzecie miejsce i traci 14 pkt. do zespołu z Włoch, który jest liderem. Najwięcej punktów dla naszej drużyny zdobyły Ewa Swoboda i Natalia Kaczmarek, które wywalczyły również medale Igrzysk Europejskich.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Rywalizacja lekkoatletów z najlepszych reprezentacji na Starym Kontynencie potrwa do niedzieli. Po raz pierwszy w historii drużyny ze wszystkich dywizji spotkały się w jednym miejscu. Od wtorku do czwartku na Stadionie Śląskim w Chorzowie rywalizowano w niższych ligach. Drugą wygrały Węgry, a trzecią Irlandia. Drużynowe Mistrzostwa Europy znalazły się w programie Igrzysk Europejskich, ustalono więc, że medale tej imprezy trafią do zawodników z najlepszymi wynikami według łącznej klasyfikacji ze wszystkich dywizji.

DME w Lekkoatletyce 2023: Polska ponownie wygra? Zapowiedź, program i transmisje

Polska wygra DME po raz trzeci z rzędu? Niewielka strata do lidera

Reprezentacja Polski wygrywała dwie poprzednie edycji Drużynowych Mistrzostw Europy i była też w gronie  faworytów tegorocznej imprezy. Według analiz większe szanse na triumf miały jednak zespoły z Włoch, Niemiec i Francji. Podczas zmagań na Stadionie Śląskim w każdej konkurencji zwycięzca zdobywa dla swojego kraju 16 punktów. Każde kolejne miejsce daje o punkt mniej, a w przypadku nieukończenia rywalizacji zespół nie powiększa swojego dorobku.

Pierwszym liderem została Holandia, która zdobyła komplet punktów dzięki wygranej Femke Bol w biegu na 400 metrów. Bardzo dobrze w tej konkurencji wypadła Natalia Kaczmarek, która zajęła drugą lokatę. Chwilę później na trzecim miejscu w rzucie młotem uplasowała się Malwina Kopron, a piąta w pchnięciu kulą była Klaudia Kardasz.

Kolejne starty przyniosły nam zdecydowanie mniej punktów. Poza czołową piątką uplasowali się Karol Zalewski (400 m), Adrian Świderski (trójskok), Aneta Konieczek (5000 m), Mateusz Borkowski (800 m), Daria Zabawska (rzut dyskiem) i Maciej Magier (3000 m z przeszkodami). Lepiej było w ostatnich konkurencjach pierwszego dnia rywalizacji, w których zaprezentowały się nasze największe gwiazdy “Królowej Sportu”.

Wysoką formę w konkursie skoku o tyczce potwierdził Piotr Lisek. Na Stadionie Śląskim rekordzista kraju osiągnął 5,80 m, co dało mu czwarte miejsce. Faworytką do wygrania biegu na 100 metrów kobiet była Ewa Swoboda, która potwierdziła te przewidywania podczas startu. Polka pokonała dystans w czasie 11.09 s i nie dała żadnych szans przeciwniczkom. W rywalizacji mężczyzn czwartą lokatę w tej konkurencji zajął Dominik Kopeć. Zawodnik Agrosu Zamość tym razem uzyskał 10,21 s i nie zbliżył się do rekordu Polski z 1984 roku, który wynosi 10,00 s.