Strona główna Bez kategorii Snooker: ET Gdynia Open 2016 – dzień 1 w pigułce

Snooker: ET Gdynia Open 2016 – dzień 1 w pigułce

0

W piątek 26 lutego rozpoczął się w Gdyni turniej główny. Do rozgrywek przystąpili najlepsi.

Zmagania zawodników można już było oglądać od godz. 9.30. Licznie zgromadzeni w hali Gdynia Arena kibice mogli w akcji zobaczyć swoich idoli, oglądanych do tej pory tylko w telewizji. Swoje mecze rozgrywali m.in. Stephen Maguire, Graeme Dott, Marco Fu, Barry Hawkins, Alan McManus, Ding Junhui, Mark Williams czy Ryan Day. Osoby oglądające snooker i interesujące się tą dyscypliną znają te nazwiska i dobrze wiedzą jaką sportową klasę oni reprezentują. To jednak nie wszyscy znani gracze, którzy biorą udział w turnieju. Patrząc na nazwiska wymieniane przed rozpoczęciem rozgrywek i te o których wspomniałem wcześniej, ktoś mógłby zapytać a gdzie np. mark Selby czy aktualny mistrz świata?  Tak, wiem. Nie zapomniałem o nich tylko zostawiłem na trochę później.

Także po kolei, bo warto słów kilka napisać o konferencji prasowej, który odbyła się w Centrum Riviera (dokładnie w czasie, kiedy swój mecz rozgrywał Mark Selby z Joe Robertsem). O godz. 12.00 przy fontannie kibice i dziennikarze mogli spotkać się z Shaunem Murphy`m (mistrz świata z roku 2005, aktualny wicemistrz), Markiem Stępą (wiceprezydent miasta Gdyni), Agatą Czerwińską (organizator zawodów AC Event) i nadzieją polskiego snookera 12-sto letnim Antkiem Kowalskim (mistrz Polski do lat 14 z roku 2014).

Na spotkaniu padło do Murphy`ego m.in. pytanie o 146 punktów O`Sa z Welsh Open (jg: w trakcie frejma “nie dokładnie” spozycjonowana bila do różowej i w efekcie granie na niebieskiej – w ten sposób O`Sa zaprotestował przeciwko niskiej stawce pieniężnej za brejka maksymalnego). Zapytany odpowiedział, że on sam (i kilku innych zawodników) na pewno by walczył o maksa. Co innego Ronnie O`Sullivan, który podąża swoimi ścieżkami.

Turniejowa drabinka ułożyła się tak, że zgromadzeni po  południu kibice zobaczyli mecz, który śmiało mógłby być finałem gdyńskich zawodów. W bezpośrednim pojedynku zmierzyli się Mark Selby (mistrz świata z roku 2014) i John Higgins (czterokrotny mistrz świata – 1998, 2007, 2009, 20011 r.). W tym starciu lepszy okazał się Mark Selby wygrywając 4:2. Oglądaliśmy ciekawy pojedynek z kilkoma świetnymi zagraniami i chociaż na chwilę mogliśmy poczuć wielkie emocje związane ze snookerem na najwyższym światowym poziomie.

Po tym meczu fani snookera mogli obejrzeć pojedynek naszego zawodnika, Kacpra Filipiaka z Andrew Higginson`em. Po dobrym pojedynku młody Polak niestety przegrał 3 do 4 z bardziej doświadczonym angielskim snookerzystą.

Dla wielu osób te kilka dni to prawdziwe święto snookera. Być tak blisko swoich ulubionych graczy to wielka gratka. To prawda, bo można ich spotkać nie tylko na korytarzu w gdyńskiej hali ale także w centrum handlowym Riviera. Przechadzając się po kompleksie handlowym widać graczy, którzy w czasie swojej przerwy piją kawę, jedzą obiad czy po prostu spacerują.

Stacja Eurosport przeprowadza relacje telewizyjne z turnieju ET Gdynia Open 2016. Zaplanowano ponad 20 godzin relacji live z głównej części turnieju.

Wyniki live można także śledzić na stronie: wyniki live

ET Gdynia Open to turniej organizowany przez firmy World Snooker oraz AC Event Agata Czerwińska. Jest ostatnim etapem serii Kreativ Dental European Tour 2015/2016, którą zakończy Players Tour Grand Final w Manchesterze z udziałem dwudziestu czterech najlepszych zawodników cyklu.

Komentarze