Eurocup: Stelmet odrabia straty i awansuje do kolejnej rundy!

2 mar 2016, 18:27

Stelmet Zielona Góra pokonał rosyjski Uniks Kazań 71:54 i tym samym awansował do ćwierćfinału rozgrywek Eurocup! Mistrzów Polski do zwycięstwa poprowadził Mateusz Ponitka, który zdobył 18 punktów.

W pierwszy meczu między tymi zespołami Uniks wygrał 72:68. Stelmet więc aby awansować, musiał wygrać w Rosji pięcioma punktami. Jak się okazało, starty zostały odrobione z nawiązką.

Początek spotkania był dosyć wyrównany, zielonogórzanie zaczęli od celnej trójki Dee Bosta w odpowiedzi na rzut Ponkraszowa. W połowie kwarty gospodarze zanotowali jednak serię 5-0, przez co wyszli na prowadzenie 14:7. Następnie rozpoczął się serial nieudanych akcji z obu stron, Stelmetowi jednak udało się odrobić część strat przede wszystkim dzięki sześciu punktom Moldoveanu, lecz ostatecznie ta część meczu zakończyła się prowadzeniem Uniksu 18:15.

Drugą ćwiartkę lepiej rozpoczął zespół rosyjski, po dwóch celnych rzutach trzypunktowych powiększając swoje prowadzenie. Zawodnicy Stelmetu dzięki konsekwentnej grze odrobili jednak straty, po celnej trójce Gruszeckiego wychodząc na prowadzenie 26:24. Drużyna z Zielonej góry grała dobrze w obronie, miała jednak problemy z trafianiem trójek z czystych pozycji. Wykorzystali to Rosjanie, odzyskując przewagę i na koniec pierwszej połowy prowadzili 33:29.

Strzelanie w trzeciej kwarcie znów rozpoczął Dee Bost trafiając trójkę, a następnie swoje pierwsze punkty w meczu zdobył w końcu Ponitka. W dużej mierze to dzięki niemu Stelmet utrzymywał kilku-punktowe prowadzenie. Punkty z szybkiego kontrataku, celna trójka, wymuszenie faulu- to wszystko cechowało grę Mateusza, który zdobył łącznie 12 punktów w tej części spotkania. Ostatecznie po celnym rzucie Koszarka Stelmet osiągnął najwyższe prowadzenie w meczu, wygrywając 52:43.

Rosjanie rzucili się do odrabiania strat, jednak po trójkach Koszarka i Gruszeckiego mistrzowie Polski powiększyli prowadzenie do 12 punktów. Na 3 minuty do końca meczu, po kolejnych punktach z szybkiego ataku Mateusza Ponitki i Dee Bosta zielonogórzanie wyszli na prowadzenie 71:54, którego nie oddali już do końca spotkania.

W kolejnej rundzie Stelmet zmierzy się ze zwycięzcą z pary Herbalife Gran Canaria Las Palmas – Limoges CSP.

Uniks Kazań – Stelmet BC Zielona Góra 54:71 (18:15, 15:14, 10:23, 11:19)

Uniks: Kaimakoglou 12, Ponkraszow 10, Colom 7, Lichodziej 7, Williams 7, Langford 6, Panin 3, Parachouski 2, Banić 0, Milaknis 0, Gubanow 0.

Stelmet: Ponitka 18, Bost 17, Moldoveanu 12, Koszarek 9, Borovnjak 6, Zamojski 5, Gruszecki 3, Djurisic 1, Hrycaniuk 0, Szewczyk 0.