Strona główna Bez kategorii Puchar Europy w Samorin: Powrót Andrejczyk! Dużo obiecujących wyników!

Puchar Europy w Samorin: Powrót Andrejczyk! Dużo obiecujących wyników!

0
9. Memoriał Kamili Skolimowskiej 22.08.2018 r. Chorzów, Stadion Śląski

Po wspaniałym dla Polskiej reprezentacji sezonie halowym, nadszedł pierwszy akcent sezonu letniego. Pierwsze zawody naszych zawodników na otwartym stadionie przypadły na słowacką miejscowość Samorin. To właśnie tam odbywa się w tym roku Europejski Puchar Rzutów, w którym jak co roku biorą udział nasi zawodnicy. Na szczególną uwagę zasługuje powrót do startów z orzełkiem na piersi Marii Andrejczyk. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się także Joanna Fiodorow, oraz Bartłomiej Stój.

Rio de Janeiro, rok 2016. Młodziutka, dzwudziestojednoletnia Maria Andrejczyk ustanawia rekord Polski w rzucie oszczepem wygrywając eliminacje do finału olimpijskiego. W finale do medalu zabrakło jej ostatecznie 3cm… To był ostatni występ Marysi w biało-czerwonej koszulce. Dziś nastąpił powrót.

Dla Marii przydarzył się on w specjalny dzień. Ponieważ 9 marca obchodzi ona urodziny. Trzeba przyznać, że lepszego prezentu nie mogła sobie sprawić. W bardzo dobrym stylu wygrała grupę B dzisiejszego konkursu oszczepniczek z wynikiem 60.56m. Jest to jej najlepszy wynik od wspomnianych wcześniej Igrzysk Olimpijskich w Rio! Marysia udowodniła tym samym, że przezwyciężyła poważną kontuzję i jest na dobrej drodze, aby powrócić do elity żeńskiego oszczepu. Dodając wyniki grupy A i B, Marysia uplasowałaby się ostatecznie na 5. miejscu.

Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się także kapitan reprezentacji Polski na te zawody- Joanna Fiodorow. W konkursie rzutu młotem kobiet zajęła ona 2. miejsce posyłając młot na odległość 73.22m. Wynik ten jest najlepszym otwarciem sezonu w dotychczasowej karierze Joanny. Prognozuje to więc bardzo dalekie rzuty w dalszej części sezonu, na co wszyscy liczymy!

11. miejsce w konkursie kobiet zajęła Katarzyna Furmanek. Zawodniczka KKL Kielce uzyskała dziś wynik 68.21m. Dla Katarzyny jest to także najlepsze otwarcie sezonu w życiu. Czyżby miało to świadczyć o tym, że już niedługo będziemy mieli, aż cztery zawodniczki, które będą się biły o medale na międzynarodowych czempionatach?

W konkursie rzutu oszczepem mężczyzn do lat 23 rewelacyjnie zaprezentował się Cyprian Mrzygłód. Zawodnik trenowany przez Leszka Walczaka uzyskał świetny wynik- 79.41m. Cyprian jest wielką nadzieją polskiej lekkoatletyki. W bardzo młodym wieku wywindował swój rekord życiowy na bardzo wysoki poziom (83.85m na Mistrzostwach Europy w Berlinie). Dzisiejsze otwarcie sezonu pokazuje, że bardzo sumiennie przepracował on okres przygotowawczy i możemy spodziewać się w tym sezonie bardzo dalekich rzutów.

W pchnięciu kulą mężczyzn mieliśmy dwóch naszych reprezentantów. W grupie A wystąpił Jakub Szyszkowski, któremu niewiele zabrakło, aby stanąć dziś na podium. Posłał on kulę na odległość 20.14m, co wystarczyło na 4. miejsce. Zawodnik AZS-AWF Katowice po pechowym występie w Glasgow liczy, że ten sezon będzie przełomowym w jego karierze. Celem każdego lekkoatlety na ten sezon będą katarskie Mistrzostwa Świata na przełomie września i października. Liczymy, że do tej pory Kuba będzie pchał na stabilnym poziomie zbliżonym do 21 metrów.

Drugim kulomiotem w konkursie- w grupie B- był Jan Parol. Czwarty zawodnik Halowych Mistrzostwach Polski pchnął dziś kulą na odległość 18.81m co pozwoliło mu zając 5. miejsce w swojej grupie.

Bardzo dobry wynik w konkursie rzutu dyskiem mężczyzn uzyskał Bartłomiej Stój. Zawodnik AZS KU Politechniki Opolskiej Opole w najlepszej mierzonej próbie posłał dysk na odległość 61.76m. Jest to jego najlepszy wynik w życiu jeśli weźmiemy pod uwagę tylko inauguracyjne starty w sezonie. Dzisiejszy wynik pozwolił mu zająć 4. miejsce w zawodach.

Jedyną zawodniczką z Polski, która wystartowała w dwóch konkurencjach jest Karolina Urban. Dyskobolka z Gdańska radzi sobie na tyle dobrze także w pchnięciu kulą, że PZLA postanowił powołać ją w obu konkurencjach. W pchnięciu kulą do lat 23 uzyskała wynik 14.53m co pozwoliło jej zając 8. miejsce.

W swojej koronnej konkurencji Karolina zajęła 4. miejsce posyłając dysk na odległośc 54.50m. Jest to świetny wynik, zawodniczka z Gdańska jeszcze nigdy tak mocno nie otworzyła sezonu startowego.

Pierwszy dzień zmagań miotaczy opiewał więc w wiele dobrych rezultatów Polaków. Już jutro będziemy mieli okazję zobaczyć w Samorin m.in Klaudię Kardasz, Szymona Mazura, oraz Darię Zabawską.

Komentarze