Ewa Swoboda oficjalnie halową wicemistrzynią Europy

16 mar 2018, 13:33

Ewa Swoboda oficjalnie została halową mistrzynią Europy na 60 metrów sprzed roku. To efekt dyskwalifikacji Ukrainki, Alesji Powch. W związki z dyskwalifikacjami na szóste miejsce Igrzysk Olimpijskich awansowała kobieca sztafeta 4×400 metrów.

Wyższe lokaty polskich lekkoatletów to skutek decyzji Komitetu Wykonawczego Ukraińskiej Federacji Lekkoatletyki. Zdyskwalifikował on Alesję Powch oraz Olhę Zemlak za naruszenie przepisów antydopingowych. Pierwszą z Ukrainek czeka 4-letnia, a drugą 8-letnia dyskwalifikacja. Ponadto anulowano ich wyniki między 5 lipca 2016 a 3 sierpnia 2017 roku.

Alesja Powch została halową wicemistrzynią Europy na sprinterskim dystansie 60 metrów. Teraz srebrną medalistką zostanie Ewa Swoboda, która podczas mistrzostw była trzecia. Złotą medalistką wówczas została Brytyjka, Asha Philips.

W skutek dyskwalifikacji Olhi Zemlak na szóste miejsce Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro awansowała kobieca sztafeta 4×400 metrów, biegnąca w składzie: Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz, Iga Baumgart-Witan i Justyna Święty-Erestic. Biało-czerwone była wówczas siódme, zaś Ukrainki piąte.