FIFA wyrzuci Iran z mundialu w Katarze? List otwarty Iranek do federacji

30 wrz 2022, 18:09

“Otwarte Stadiony” to ruch zrzeszający obywatelki Iranu, które działają na rzecz zwalczania dyskryminacji kobiet oraz umożliwienia im wchodzenia na stadiony. Dziś w mediach społecznościowych pojawił się list otwarty przygotowany przez wspomniany ruch, a jego adresatem jest prezydenta FIFA, Gianni Infantino. Kobiety wezwały w nim do natychmiastowego wyrzucenia Iranu z mundialu w Katarze.

Kolejny “problem” FIFA i Infantino…

Powodem tak drastycznego ruchu, czyli wezwania do wyrzucenia własnej reprezentacji z najważniejszej imprezy piłkarskiej, jest napięta sytuacja w Iranie. Od wielu dni w ponad 50 miastach tego kraju odbywają się protesty kobiet, które domagają się normalnego traktowania. W ciągu dwóch tygodni podczas brutalnych prób stłumienia zgromadzeń, których celem jest wywołanie fundamentalnych zmian w kraju, zginęło już ponad 80 osób.

Liga Typerów Polski-Sport.pl Utrzymująca się już niemal pół wieku dyktatura religijna sprawia, że kobiety muszą między innymi nosić hidżaby i nie mogą wchodzić na obiekty sportowe. Lista kobiecych cierpień w Iranie jest jednak znacznie dłuższa. W obliczu tego wszystkiego ruch “Otwarte Stadiony” wzywa FIFA do wyrzucenia reprezentacji Iranu z udziału w nadchodzących mistrzostwach Świata.

— Wielokrotnie składałeś (Infantinio – przyp. red.) publiczne zobowiązanie, że FIFA rozwiąże to rażące naruszenie praw człowieka, ale niestety doszliśmy do wniosku, że to wszystko były puste słowa i obietnice. Nic się nie zmieniło – irańskie kobiety pozostają wyłączone z naszej „pięknej gry” i jesteśmy systematycznie represjonowane, gdy próbujemy wejść na stadiony w Iraniejeden z początkowych fragmentów listu.

“Otwarte Stadiony” przypominają o różnych sytuacjach, w których Iranki spotkały się z przemocą moralnej policji podczas wydarzeń sportowych. Tak było chociażby przy okazji meczu eliminacyjnego do mundialu pomiędzy Iranem i Libanem. Wówczas kobiety, którym powiedziano, że mogą obejrzeć mecz, zostały zaatakowane przez policję gazem pieprzowym oraz gazem łzawiącym.

Czy FIFA będzie stać na podjęcie radykalnych, ale potrzebnych decyzji?

Kobiety zwróciły również uwagę na irańską federację piłkarską, którą rządzą dawni dowódcy sił islamskiej rewolucji. Dzięki temu związek jest ważnym ambasadorem Islamskiej Republiki i działa zgodnie z represyjnym reżimem.

— Jest to wyraźny przykład na ingerencję rządu, który regularnie prowadzi do zawieszenia członków FIFA gdziekolwiek indziej na świecie. Nic więc dziwnego, że zabronili piłkarzom okazywania solidarności z obywatelami Iranu, którzy wzywają do wolności […] Dlatego prosimy FIFA, na podstawie art. 3 i 4 jej statutu, o natychmiastowe wykluczenie Iranu z mundialu 2022 w Katarze.

Oba wspomniane artykuły dotyczą kwestii praw człowieka i niedyskryminacji ze względu na płeć, rasę, religię i inne kwestie. Naruszenie tych artykułów wiąże się z zawieszeniem związku danego kraju lub nawet jego wydaleniem z FIFA. Zarówno FIFA, jak i irański związek piłkarski nie zabrały jeszcze głosu w tej sprawie.

Mało prawdopodobne, aby światowa federacja podjęła decyzję o wyrzuceniu Iranu z mundialu, który rozpoczyna się już za mniej niż dwa miesiące. Niemniej udział tego kraju w imprezie będzie kolejną poważną rysą na wizerunku FIFA. Wizerunku, który i tak już pełza po dnie.

Iran trafił do grupy B razem z Anglią, USA oraz Walią.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Bojkotują mundial w Katarze. Kontrowersyjna decyzja Duńczyków

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA