Final Four nie dla Michała Kubiaka i jego drużyny

23 mar 2016, 21:33

Niezwykle ekscytujący okazał się pojedynek, który w walce o awans do Final Four Ligi Mistrzów stoczyły drużyny Halkbanku Ankary i Cucine Lube Civitanovy. O tym, kto w kwietniu pojedzie do Krakowa decydować musiał złoty set. Padł on łupem włoskiej drużyny – to Cucine Lube weźmie udział w finałowym turnieju elitarnych rozgrywek. Tym samym żegna się z nimi grający w Halbkanku kapitan reprezentacji Polski, Michał Kubiak.

Pierwszy mecz (17 marca) rozegrany został we Włoszech. Ekipa gości pewnie wygrała pierwsze dwa sety i wydawało się, że jest o krok od zapewnienia sobie zaliczki punktowej przed rewanżem. Jednak w trzeciej partii zawodnicy Lube Civitanovy znacznie poprawili swoją grę, wzrosła zwłaszcza skuteczność w ataku Osmanego Juantoreny, który nie najlepiej rozpoczął spotkanie. Siatkarzom z Włoch przy coraz częstszych błędach tureckiej ekipy udało się wyrównać stan meczu, doprowadzić do tie-breaka i zwyciężyć.

Rewanż w Turcji zapowiadał się niezwykle emocjonująco i taki też był. Lepiej rozpoczęli mecz Włosi, wygrywając inauguracyjną partię, choć nie obyło się bez gry na przewagi. W dwóch kolejnych setach zwycięscy okazali się jednak gracze Halkbanku. Po raz już kolejny Lube doprowadziło do tie-breka, tym razem jednak nie udało im się go wygrać.

Remis w dwumeczu oznaczał jedno – zgromadzeni w Ankarze kibice będę świadkami decydującego, tzw. złotego seta. Po zaciętej walce i grze na przewagi zwyciężył zespół z Italii, zapewniając sobie awans do turnieju Final Four w Krakowie.

Tym samym z Ligą Mistrzów pożegnał się kapitan naszej narodowej kadry, Michał Kubiak. Polski przyjmujący w obydwu meczach pokazał się z bardzo dobrej strony, będąc mocnym punktem swojego zespołu. Atakował ze skutecznością 46% w pierwszym meczu i 63% w drugim, pewnie przyjmował (odpowiednio 72% i 64% pozytywnego przyjęcia), a jego zagrywka potrafiła sprawiać rywalom problemy (po 2 asy w każdym meczu). W drugim spotkaniu Kubiak był najlepiej punktującym zawodnikiem na boisku (22 punkty). Jego świetna postawa niestety nie wystarczyła na awans do Final Four.

Wyniki:

Cucine Lube Civitanowa – Halkbank Ankara 3:2 (21:25, 21:25, 25:17, 25:18, 15:11)

Halkbank Ankara – Cucine Lube Civitanova 2:3 (27:29, 26:24, 25:22, 20:25, 15:13)

Złoty set: Halkbank Ankara – Cucine Lube Civitanowa 15:17

Zwycięzca dwumeczu: Cucine Lube Civitanowa