Shelly-Ann Fraser-Pryce sięgnęła po złoty medal na 100 metrów podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Eugene. Ewa Swoboda odpadła w biegu półfinałowym. Natomiast w finale biegu na 110 metrów przez płotki Damian Czykier wylądował tuż za podium. Wiele wspaniałych emocji dostarczyła fanom wieloboistka, Adrianna Sułek.
Starty Polaków w biegach sprinterskich i 1500 metrów Michała Rozmysa
W sesji popołudniowej nie mieliśmy szans medalowych. Głównie ze względu na brak kontuzjowanej Anity Włodarczyk i Malwiny Kopron, która nieoczekiwanie pożegnała się z światowym czempionatem w eliminacjach. Jednak do gry wkroczyli sprinterzy i to napawało nas znacznie większym optymizmem.
Niestety, Kajetan Duszyński również odpadł na etapie eliminacji na 400 metrów. Za to tę fazę na tym samym dystansie wśród kobiet bezproblemowo przebrnęły Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska. W sesji nocnej czekaliśmy na występ Ewy Swobody w półfinale wyścigu na 100 metrów z wiarą, że uda jej się awansować do finału. Polka fantastycznie wyskoczyła z bloków startowych. Jednak później moc pokazały jej przeciwniczki. 24-latka zakończyła udział w swoim półfinale na szóstym miejscu z czasem 11,08.
Multum radosnych chwil przeżyliśmy dzięki Damianowi Czykierowi. Białostoczanin przystępował do bardzo mocno obsadzonego półfinału. 29-latek awansował do finału biegu na 110 metrów przez płotki z wynikiem 13,22. W rywalizacji o medale było jeszcze trudniej. Zwyciężył Grant Holloway przed Terrym Cunninghamem. Brąz przypadł Asierowi Martinezowi, zaś Czykiera sklasyfikowano tuż za podium.
Damian Czykier czwartym zawodnikiem świata. Pomijając wszystkie okoliczności finału(kontuzja Parchmenta, falstart Allena) to historyczny sukces polskiego plotkarza.
Brawo DAMIAN!!! 🔥🔥🔥#Oregon2022— Szymon Borczuch (@SzymonBorczuch) July 18, 2022
Ponadto odnotowujemy, że w finale na 1500 metrów zobaczymy Michała Rozmysa.
Fraser-Pryce mistrzynią świata na 100 metrów, świetna forma Adrianny Sułek
Mnóstwa sportowych uniesień dostarczyła polskim kibicom startująca w siedmioboju Adrianna Sułek. Polka poprawiała się w każdej następnej konkurencji w sesji popołudniowej. Najpierw zajęła piątą pozycję w wyścigu na 100 metrów przez płotki z czasem 13,28 (drugi najlepszy rezultat w karierze). Następnie była druga w skoku wzwyż, pokonując wysokość 189 centymetrów i ustępując wyłącznie Nafissatou Thiam z Belgii (192 centymetry).
Później przyszła pora na pchnięcie kulą, o którym polska wieloboistka mówiła, że to jej pięta Achillesa. Tymczasem bydgoszczanka trzykrotnie, za każdą próbą, biła swój rekord życiowy. Obecnie wynosi on 14 metrów i 11 centymetrów. Z kolei reprezentantka Polski na 200 metrów uplasowała się także z życiówką na czwartej lokacie (wynik 23,77). Na półmetku współzawodnictwa w siedmioboju Adrianna Sułek jest czwarta ze stratą zaledwie dziewięciu punktów do podium. Inna Polka, Paulina Ligarska, okupuje trzynaste miejsce.
Na deser organizatorzy zaplanowali finał sprintu kobiet na 100 metrów i ten bieg potoczył się pod dyktando Jamajek, które zajęły wszystkie miejsca na podium. Mistrzynią świata w Eugene została Shelly-Ann Fraser-Pryce, wicemistrzostwo zdobyła Schericka Jackson, a po brązowy medal sięgnęła Elaine Thompson-Herah.
Shelly-Ann Fraser-Pryce 🇯🇲 is the World 100m Champion for the 5th time!!😳
She stormed to a Championship Record of 10.67s (0.8) to win the title ahead of a very strong Shericka Jackson 🇯🇲 who ran a big PB of 10.73s while Elaine Thompson-Herah was 3rd in 10.81s
JAMAICAN SWEEP! pic.twitter.com/ay6zsjVrQc
— Track & Field Gazette (@Athleticsglobe) July 18, 2022
Złoto i srebro dla Fajdka oraz Nowickiego w Oregonie! Polska dominacja w rzucie młotem na MŚ