Fraser-Pryce mistrzynią świata na 100 metrów w Eugene. Damian Czykier otarł się o podium

18 lip 2022, 06:34

Shelly-Ann Fraser-Pryce sięgnęła po złoty medal na 100 metrów podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Eugene. Ewa Swoboda odpadła w biegu półfinałowym. Natomiast w finale biegu na 110 metrów przez płotki Damian Czykier wylądował tuż za podium. Wiele wspaniałych emocji dostarczyła fanom wieloboistka, Adrianna Sułek.

Starty Polaków w biegach sprinterskich i 1500 metrów Michała Rozmysa

W sesji popołudniowej nie mieliśmy szans medalowych. Głównie ze względu na brak kontuzjowanej Anity Włodarczyk i Malwiny Kopron, która nieoczekiwanie pożegnała się z światowym czempionatem w eliminacjach. Jednak do gry wkroczyli sprinterzy i to napawało nas znacznie większym optymizmem.

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybet

Niestety, Kajetan Duszyński również odpadł na etapie eliminacji na 400 metrów. Za to tę fazę na tym samym dystansie wśród kobiet bezproblemowo przebrnęły Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska. W sesji nocnej czekaliśmy na występ Ewy Swobody w półfinale wyścigu na 100 metrów z wiarą, że uda jej się awansować do finału. Polka fantastycznie wyskoczyła z bloków startowych. Jednak później moc pokazały jej przeciwniczki. 24-latka zakończyła udział w swoim półfinale na szóstym miejscu z czasem 11,08.

Multum radosnych chwil przeżyliśmy dzięki Damianowi Czykierowi. Białostoczanin przystępował do bardzo mocno obsadzonego półfinału. 29-latek awansował do finału biegu na 110 metrów przez płotki z wynikiem 13,22. W rywalizacji o medale było jeszcze trudniej. Zwyciężył Grant Holloway przed Terrym Cunninghamem. Brąz przypadł Asierowi Martinezowi, zaś Czykiera sklasyfikowano tuż za podium.

Ponadto odnotowujemy, że w finale na 1500 metrów zobaczymy Michała Rozmysa.

Fraser-Pryce mistrzynią świata na 100 metrów, świetna forma Adrianny Sułek

Mnóstwa sportowych uniesień dostarczyła polskim kibicom startująca w siedmioboju Adrianna Sułek. Polka poprawiała się w każdej następnej konkurencji w sesji popołudniowej. Najpierw zajęła piątą pozycję w wyścigu na 100 metrów przez płotki z czasem 13,28 (drugi najlepszy rezultat w karierze). Następnie była druga w skoku wzwyż, pokonując wysokość 189 centymetrów i ustępując wyłącznie Nafissatou Thiam z Belgii (192 centymetry).

Później przyszła pora na pchnięcie kulą, o którym polska wieloboistka mówiła, że to jej pięta Achillesa. Tymczasem bydgoszczanka trzykrotnie, za każdą próbą, biła swój rekord życiowy. Obecnie wynosi on 14 metrów i 11 centymetrów. Z kolei reprezentantka Polski na 200 metrów uplasowała się także z życiówką na czwartej lokacie (wynik 23,77). Na półmetku współzawodnictwa w siedmioboju Adrianna Sułek jest czwarta ze stratą zaledwie dziewięciu punktów do podium. Inna Polka, Paulina Ligarska, okupuje trzynaste miejsce.

Na deser organizatorzy zaplanowali finał sprintu kobiet na 100 metrów i ten bieg potoczył się pod dyktando Jamajek, które zajęły wszystkie miejsca na podium. Mistrzynią świata w Eugene została Shelly-Ann Fraser-Pryce, wicemistrzostwo zdobyła Schericka Jackson, a po brązowy medal sięgnęła Elaine Thompson-Herah.

Złoto i srebro dla Fajdka oraz Nowickiego w Oregonie! Polska dominacja w rzucie młotem na MŚ