Gdzie odbędzie się turniej WTA Finals 2023? Czechy rywalizują z Arabią Saudyjską

30 sie 2023, 14:03

Iga Świątek oraz Aryna Sabalenka to jak na razie jedyne tenisistki, które mogą być pewne udziału w tegorocznym turnieju WTA Finals. Walka o pozostałe sześć miejsc będzie trwać do ostatniej chwili. Podobnie może być z ogłoszeniem gospodarza turnieju, ponieważ WTA wciąż nie podjęło decyzji, gdzie odbędzie się październikowy turniej wieńczący cały sezon. Wszystko wskazuje na to, że pod uwagę brane są dwa kierunki – Czechy oraz Arabia Saudyjska.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

WTA Finals 2023 coraz bliżej, a szczegółów brak

Na początku 2018 roku WTA w oficjalnym komunikacie prasowym przekazało, że turniej Finals organizowany na zakończenie każdego sezonu w latach 2019-2028 będzie rozgrywany w chińskim Shenzhen. Niestety z powodu pandemii COVID-19, która szczególnie dotknęła Chiny, a także skandalu w sprawie Peng Shuai, odbyła się tam tylko jedna edycja. Turniej w 2020 roku został odwołany, w 2021 tenisistki rywalizowały w Meksyku (Guadalajara), natomiast rok temu w USA (Forth Worth). Zeszłoroczna edycja była wyjątkowo nieudana z powodu znikomego zainteresowania, co odzwierciedlały puste trybuny.

Kilka miesięcy temu federacja kobiecego tenisa ogłosiła, że znosi zawieszenie organizacji turnieju w Chinach. Pierwsze zawody po 4-letniej przerwie odbędą się w tym kraju we wrześniu – WTA 250 w Guangzhou, WTA 250 w Ningbo oraz WTA 1000 w Pekinie. Wówczas pojawiły się również informacje, że celem jest przywrócenie turnieju WTA Finals do Shenzhen, ale na ten moment w oficjalnym kalendarzu brak jakichkolwiek informacji na ten temat. Wiadomo jedynie, że zawody mają się odbyć w dniach od 30 października do 5 listopada.

W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje o tym, że WTA przymierza się do tego, aby trzeci rok z rzędu WTA Finals zorganizować w innym miejscu niż chińskie Shenzhen. Dwa miesiące przed startem zawodów mowa jest o dwóch kandydaturach – czeskiej Ostrawie oraz Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej.

Czechy kontra Arabia Saudyjska

Główną zaletą przyznania organizacji zawodów Saudyjczykom są oczywiście pieniądze. Pula nagród w Rijadzie mógłby osiągnąć nawet 15 milionów dolarów. Osiągnięcie tak wysokiej puli w Czechach będzie absolutnie nie możliwe – przy tym wariancie dobicie do 10 mln dolarów byłoby bardzo dobrym wynikiem. Dwie ostatnie edycje WTA Finals w Guadalajarze oraz Fort Worth dysponowały pulą nagród w wysokości 5 mln dolarów.

Problemem w Arabii, podobnie jak przed rokiem, mogłaby być frekwencja na trybunach. Zupełnie inaczej sytuacja będzie wyglądać w Czechach, gdzie kobiecy tenis cieszy się dużą popularnością. Tym bardziej że oprócz Igi Świątek awans mogą jeszcze wywalczyć aż trzy Czeszki – Marketa Vondrousova, Karolina Muchova oraz Petra Kvitova.

Wariant czeski ma natomiast jeden “minus”, a mianowicie udział zawodniczek z Rosji i Białorusi. Reprezentantki tych krajów nie mogły grać w Pradze, natomiast zostały dopuszczone do rywalizacji w Libercu. Według tamtejszych mediów czeski rząd planuje zakazać sportowcom z tych krajów udziału w zawodach sportowych. Wyjątkiem mieliby być indywidualni sportowcy, którzy zgodziliby się podpisać deklarację ONZ odrzucającą wojnę. Oprócz tego tenisistki urodzone w Rosji i Białorusi nie mogłyby być wspierane przez sponsorów z listy sankcyjnej.

Ewentualne zdobycie praw do organizacji WTA Finals przez Saudyjczyków byłoby ich kolejnym sukcesem w świecie tenisa. Kilka dni temu oficjalnie potwierdzono, że turniej ATP Next Gen Finals odbędzie się w Dżuddzie.

Aktualna lista uczestniczek WTA Finals 2023:

  1. Aryna Sabalenka
  2. Iga Świątek
  3. Elena Rybakina
  4. Jessica Pegula
  5. Coco Gauff
  6. Marketa Vondrousova
  7. Ons Jabeur
  8. Karolina Muchova
Liga Typerów Polski-Sport.pl

ATP zaczyna romansować z Arabią Saudyjską. Nick Kyrgios popiera: “zapłacą nam to, na co zasługujemy”

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

SOCIAL MEDIA