Göteborg: Zwycięstwo Sabat na 800 metrów

Aktualizacja: 20 sie 2018, 18:42
20 sie 2018, 16:59

W minioną sobotę w szwedzkim Goteborgu odbywał się międzynarodowy mityng Folksam Grand Prix. Na starcie nie zabrakło również lekkoatletów z Polski, którzy pokazali, że wyniki z Mistrzostw Europy w Berlinie nie były przypadkowe.

Najlepiej zaprezentowała się nasza wschodząca gwiazda Anna Sabat, która zwyciężyła na dystansie 800 metrów z czasem 2:01,70min. Tym samym zawodniczka CWKS Resovii Rzeszów potwierdziła, że na arenie europejskiej należy na nią uważać. Po świetnym finiszu wyprzedziła Lovise Lindh- 2:01,85min oraz Ligę Velvere- 2:02,20min. Warto dodać, że rolę pacemakera w tym biegu pełniła Anna Pałys. Również mężczyźni rywalizowali na tym dystansie, gdzie na dobrym 3 miejscu uplasował się Mateusz Borkowski- 1:46,97min. Zwycięzcą tego biegu został Andreas Kramer, który z czasem 1:45,27min jako pierwszy przekroczył linię mety.

Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Matylda Kowal, która spróbowała swoich sił na dystansie 3000 metrów, jednak tym razem bez przeszkód. Polka zajęła 4 miejsce z czasem 9:04,03 min osiągając swój nowy rekord życiowy. Paulina Kaczyńska dobiegła do mety jako 6 zawodniczka osiągając czas 9:08,39 min. Na listach startowych mięliśmy również Katarzynę Rutkowską, która ostatecznie nie wzięła udziału w biegu-DNS.  Zwyciężczynią tego biegu została Kenijka Loice Chemnung, której życiówka od 18 sierpnia wynosi 8:50,49 min. W męskim biegu na 3000m triumfował z najlepszym wynikiem na tegorocznych listach światowych Yomif Kejelcha- 7:28,00min, a Krystian Zalewski nie ukończył zmagań-DNF.

Na dystansie o połowę krótszym- 400 metrów również mieliśmy swoich reprezentantów. Nasza podwójna mistrzyni Europy Justyna Święty-Ersetic zajęła drugie miejsce z czasem 51,71s, nieznacznie przegrywając na ostatniej prostej z Lisanne de Witte- 51,55s. Mimo zmęczenia po ME w Berlinie Justynie udało się kolejny raz złamać granicę 52 sekund. W biegu mężczyzn mięliśmy dwóch Polaków na starcie. Rafał Omelko zajął 2 miejsce z czasem 46,66s, natomiast dobrze nam znany z dystansu 400m przez płotki Patryk Dobek metę przekroczył jako czwarty- 47,28s. Zwycięzcą został Rabah Yousif-45,92s.

Finalista biegu na 400 metrów z Berlina Karol Zalewski wystartował tym razem na dystansie 200 metrów, gdzie z czasem 21,20s zajął 5 miejsce. Zwycięzcą tego biegu został Kyle Greaux- 20,79s.

Podium w biegu na 100 metrów kobiet padło łupem Anny Kiełbasińskiej, która jako 3 na mecie osiągnęła rezultat 11,58s. Zwyciężyła Jamile Samuel z czasem 11,55s. Warto również dodać, że Brytyjka Kristal Awuah miała taki sam czas jak Polka-11,58s, jednak tysięczne części sekundy zadecydowały o tym, że znalazła się miejsce wyżej.

W konkurencji technicznej, jaką jest rzut dyskiem, wystartował Bartłomiej Stój. Polak w swojej najdalszej próbie posłał dysk na odległość 58,24m co dało mu ostatecznie 4 miejsce w mocnej stawce. Wygrał Lukas WeiBhaidinger- 65,37m.