czwartek, 23 czerwca, 2022

Grupa Volkswagen wchodzi do F1! Audi i Porsche zaangażują się w najszybsze wyścigi świata

W poniedziałek 2 maja grupa Volkswagen słowami dyrektora generalnego zakomunikowała, że marki Audi oraz Porsche dołączą w 2026 roku do Formuły 1. Nie stworzą własnych zespołów, a jedynie wesprą te istniejące. Władze koncernu zostały przekonane o biznesowej opłacalności takiego ruchu. 

Audi i Porsche dołączą do Formuły 1

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybet Głównym powodem dołączenia dwóch luksusowych marek motoryzacyjnych do królowej motorsportu jest możliwość przyciągnięcia większych pieniędzy niż te, które zostaną wydane. Informacje o możliwym zaangażowaniu Audi i Porsche w F1 pojawiały się już od kilku miesięcy. Teraz już wiemy, że dojdzie do tego w 2026 roku.

Dlaczego dopiero za cztery lata? Wówczas w życie wejdą nowe przepisy dotyczące silników, co wymusi na wszystkich zespołach pracę od zera nad nowymi jednostkami.

Jeśli uprawiasz sporty motorowe, powinieneś uprawiać Formułę 1, ponieważ tam jest największy wpływ. Co więcej, nie możesz wejść do Formuły 1 chyba, że otworzy się okno technologiczne. Oznacza to, że żeby tam się dostać, należy zmienić zasady, dzięki czemu wszyscy zaczynają od nowa z tego samego miejsca — mówił Herbert Diess, dyrektor generalny Volkswagena podczas transmisji na YouTube skierowanej do pracowników.

Silniki bolidów F1 od 2026 roku będą w większym stopniu zelektryfikowane, a napędzać je będą paliwa syntetyczne. Diess uważa więc, że teraz jest idealny moment na wejście do świata wyścigów, które zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Jego zdaniem kolejna szansa mogłaby się pojawić dopiero za 10 lat.

Porsche będzie współpracować z Red Bull Racing, Audi szuka partnera

Diess przyznał, że przygotowania Porsche do tego ruchu były nieco bardziej konkretne niż w przypadku Audi. Producent samochodów sportowych ma zostać partnerem zespołu Red Bull Racing. Pojawiły się nawet plotki, że grupa VW zamierza wykupić 50% udziałów w tym zespole. Nie jest to jednak jeszcze nic pewnego. Audi natomiast będzie poszukiwać odpowiedniego partnera i bardzo możliwe, że zostanie nim McLaren.

Co ważne, Herbert Diess poinformował swoich pracowników, że plan wejścia do F1 zakłada zatrudnienie niemieckich kierowców w obu zespołach, w których znajdą się silniki Audi i Porsche. Patrząc na aktualną stawkę kierowców jednym z nich mógłby zostać Mick Schumacher.

Sama marka Volkswagen nie pojawi się w paddocku F1, ponieważ w oczywisty sposób nie pasuje do tego świata.

Diess wskazał również, że najpóźniej w 2026 roku do kalendarza F1 powinno powrócić Grand Prix Niemiec. — Wyścigi powinny należeć do tych krajów, które posiadają przemysł motoryzacyjny.

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybet

Uśmiechnięty Kubica w paddocku F1! Polak testował opony Pirelli na torze Imola

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Udostępnij

Najnowsze

SOCIAL MEDIA