Dwa medale do dorobku biało-czerwonych podczas tegorocznej Uniwersjady dołożyli dziś polscy lekkoatleci! Krążek z najcenniejszego kruszcu na swej szyi zawiesił Paweł Fajdek, który zdeklasował rywali w konkursie rzutu młotem! Anna Jagaciak, która od początku konkursu skoczkiń w dal meldowała się na medalowej pozycji, ukończyła konkurs ostatecznie na 2. miejscu.
Fajdek był bezapelacyjnym faworytem rywalizacji w swojej konkurencji. Polak jest aktualnym mistrzem świata i autorem najdłuższego tegorocznego rzutu – 83,12 w węgierskim Székesfehérvár przed kilkoma dniami. Drugiego Kristiana Parsa – swego najgroźniejszego rywala – wyprzedza o 4 metry!
Polak konkurs rozpoczął dość nerwowo. Dwie spalone próby nie napawały optymizmem, bo przypominały sytuację sprzed trzech lat podczas eliminacji IO w Londynie, kiedy Fajdek nie zaliczył żadnej próby. 77,31 m, bo tyle uzyskał zawodnik KS-Agrosu Żary w 3. kolejce może nie zachwyciło, ale i tak wystarczyło do objęcia prowadzenia. Do końca rywalizacji nikt do tego rezultatu się nawet nie zbliżył, a wiedzący o zwycięstwie Fajdek dołożył jeszcze 2,5 metra w ostatniej próbie i zakończył rywalizację wynikiem 80,05m. Srebro i brąz wywalczyli zawodnicy Białorusi: Pavel Bareisha (75,75) i Siarhei Kalamoyets (74,68).
Fajdek jest pierwszym młociarzem w historii, który wygrywał konkurs na Uniwersjadzie trzykrotnie z rzędu. Sztuka ta udała mu się także podczas rywalizacji w Kazaniu (2013) oraz Shenzen (2011).
Kolejny medal do dorobku biało-czerwonych, tym razem srebrny dołożyła Anna Jagaciak-Michalska. Polka od początku konkursu prezentowała równą formę, uzyskując praktycznie wszystkie wyniki w granicach 6,50 m.
Srebro dał jej skok z 4. kolejki kiedy o 2 cm wyprzedziła Austalijkę Naa Anang, kiedy uzyskując 6,57 wskoczyła na drugą pozycję. Zwyciężyła Rosjanka Iuliia Pidluzhnaia (6,79).
Polka na tegorocznej Uniwersjadzie powalczy jeszcze w rywalizacji trójskoczkiń. Będzie tam bronić srebra, wywalczonego przed dwoma laty.
Po doliczeniu do dorobku medalowego biało-czerwonych tychże medali, Polska plasuje się w ogólnej klasyfikacji na 10. pozycji.