Strona główna Lekkoatletyka Gyulai Istvan Memorial: Zwycięstwo Pawła Fajdka w Szekesfehervar!

Gyulai Istvan Memorial: Zwycięstwo Pawła Fajdka w Szekesfehervar!

0
9. Memoriał Kamili Skolimowskiej 22.08.2018 r. Chorzów, Stadion Śląski

Kolejny dzień, kolejne emocje związane z występami reprezentantów Polski na arenie międzynarodowej. Dziś odbywa się bardzo renomowany Memoriał w węgierskim Szekesfehervar. Jako pierwsi na start wyruszyli Polscy młociarze- Joanna Fiodorow, Paweł Fajdek oraz Wojciech Nowicki. Dzisiejsze zawody zarówno kobiet, jak i mężczyzn zaliczały się do cyklu IAAF World  Challenge (odpowiednik Diamentowej Ligi dla rzutu młotem).

Jako pierwsze startowały kobiety. Obsada konkursu nie była najmocniejsza, a faworytkami do końcowego tryumfu wydawały się Joanna Fiodorow i Alexandra Tavernier. Od początku lepiej szło Francuzce, która już pierwszej próbie uzyskała wynik 71.15 metrów. Joanna (która zmaga się z drobnym bólem pleców) nie mogła znaleźć odpowiedniego rytmu i dopiero w czwartej kolejce złamała granicę 70 metrów- dokładnie o 51 centymetrów. W piątej próbie ponownie się poprawiła uzyskując równe 71 metrów, aby w szóstej kolejce dołożyć kolejne 72 centymetry i uplasować się ostatecznie na drugim miejscu. Zgodnie z oczekiwaniami konkurs wygrała Francuzka z wynikiem 72.84 metrów.

W konkursie mężczyzn mieliśmy o wiele mocniejszą obsadę. Do Szekesfehervar zjechała się ścisła czołówka tegorocznych list światowych. Od samego początku konkursu na pierwsze miejsce wysunął się Paweł Fadek, który otworzył rywalizację wynikiem 76.38 metrów. W drugiej kolejce poprawił się na 78.65 metrów, a już w trzeciej próbie przekroczył granicę 80 metrów, uzyskując wynik 80.41 metrów. Na półmetku rywalizacji Fajdek był liderem, a na trzecim miejscu plasował się lider list światowych- Wojciech Nowicki, który także (jak koleżanka z treningów Joanna Fiodorow) nie mógł złapać rytmu w pierwszych trzech rzutach, stąd wynik 76.11 metrów i dopiero 3. pozycja. W czwartej serii nasi zawodnicy się nie poprawili. W piątej kolejce Fajdek umocnił się na prowadzeniu posyłając młot o wadze 7.26 kg na odległość 80.49 metrów. W tej samej kolejce Wojciech Nowicki poprawił się na 76.60 metrów. W ostatniej kolejce nasi zawodnicy zaliczyli rzuty spalone. Ostatecznie Paweł Fajdek odniósł zwycięstwo, a na trzecim miejscu uplasował się Wojciech Nowicki. Rozdzielił ich Węgier Bence Halasz -77.36 metrów. To pierwszy raz w tym sezonie kiedy ktoś rozdziela nasz duet z miejsc 1-2 na jakiejkolwiek imprezie.

W późniejszych godzinach w Szekesfehervar wystartują także Piotr Małachowski, Paulina Guba, Justyna Święty-Ersetic i Iga Baumgart-Witan.

Komentarze