Historyczny gol San Marino. Wcześniej upokorzyli Polskę, teraz Danię

18 paź 2023, 08:38

Piłkarze reprezentacji San Marino nie są przyzwyczajeni do radości ze strzelenia gola w oficjalnym meczu międzypaństwowym. Stało się to we wtorkowym spotkaniu z Danią, zakończonym jednak porażką 1:2. Było to pierwsze trafienie Sanmaryńczyków w starciu o punkty od pojedynku z… Polską.

San Marino strzeliło pierwszego gola w el. Euro 2024

Tak jak to miało miejsce w ostatnich latach, San Marino jest najsłabszą drużyną eliminacji mistrzostw Europy. Drużyna z tego mikroskopijnego kraju jak dotąd przegrała wszystkie mecze, a do wczoraj nie strzeliła nawet jednego gola, tracąc przy tym aż 24 w siedmiu spotkaniach.

We wtorkowy wieczór reprezentacja San Marino miała swój moment chwały. Co prawda w eliminacyjnym meczu z Danią musiała uznać wyższość rywali, ale w 61. minucie gola strzelił Alessandro Golinucci, wyrównując wówczas stan na 1:1. Kilka minut później zwycięstwo Duńczykom zapewnił Yussuf Poulsen.

Pierwszy gol w meczu o stawkę od ponad dwóch lat

Bramka w wykonaniu piłkarzy z San Marino jest wydarzeniem bez precedensu. Wystarczy wspomnieć, że w 2023 roku jest to pierwsze trafienie piłkarza z tego kraju w meczu międzypaństwowym. W poprzednich siedniu meczach Sanmaryńczycy przegrywali do zera.

Przed meczem z Danią, ostatniego gola 207. drużyna rankingu FIFA strzeliła w listopadzie ubiegłego roku – w towarzyskim meczu z Saint Lucią (1:1). W marcu ubiegłego roku z kolei trafiła w sparingu z Litwą (1:2). Co ciekawe, poprzedni gol w spotkaniu o stawkę miał miejsce we wrześniu 2021. Padł on w starciu z… Polską (1:7).