Hiszpania wygrywa Ligę Narodów po rzutach karnych

Aktualizacja: 19 cze 2023, 01:07
18 cze 2023, 23:36

Reprezentacja Hiszpanii po niezbyt atrakcyjnym spotkaniu wygrała z Chorwacją w serii rzutów karnych i wygrała tegoroczną edycję Ligi Narodów. Drużyna prowadzona przez Luisa de la Fuente sięgnęła po drugi medal w drugiej kolejnej edycji.

Chorwacja awansowała do finału Ligi Narodów dzięki znakomitemu występowi przeciwko Holandii i zwycięstwu 4:2 po dogrywce. Hiszpania z kolei ograła Włochów 2:1, strzelając zwycięskiego gola w końcowych minutach. Dla obu drużyn była to szansa na pierwszy w historii triumf w rozgrywkach.

Pierwsza połowa spotkania nie zachwyciła. Akcji podbramkowych było jak na lekarstwo, a jako jedyni dogodne sytuacje mieli Gavi i Ivan Perisic. Obaj nie zdołali jednak znaleźć drogi do siatki, dlatego do przerwy na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis.

W drugiej połowie sytuacja nie uległa zbyt dużej zmianie. Mecz nie zachwycał, ale z biegiem czasu to Hiszpanie zaczęli osiągać coraz większą przewagę. Dobre okazje mieli między innymi Rodri i Ansu Fati, natomiast Chorwaci ograniczali się jedynie do sporadycznych kontrataków. Bramki jednak nie padły, dlatego potrzebna była dogrywka.

Dodatkowe 30 minut również nie dało rozstrzygnięcia, więc o losach meczu decydowała seria jedenastek. W niej lepiej rzuty karne wykonywali Hiszpanie, którzy wygrali 5:4 i sięgnęli po Ligę Narodów!

Dla reprezentacji Hiszpanii jest to drugi medal Ligi Narodów, a pierwszy złoty. W poprzedniej edycji sięgnęli po srebro po tym, jak przegrali w finale 1:2 z Francją.