Strona główna Żużel 1. Liga I i II liga oficjalnie połączone!

I i II liga oficjalnie połączone!

0

GKSŻ, czyli Główna Komisja Sportu Żużlowego w Polsce wydała specjalne oświadczenie w związku z połączeniem I i II ligi. W przyszłym sezonie będzie dość nietypowy system rozgrywek.

W Polsce lig żużlowych będą tylko dwie. Dzięki połączeniu Nice PLŻ, będziemy mieli dość dziwny system rozgrywek. Kolejarz Opole i Kolejarz Rawicz będą rozgrywać tylko mecze u siebie, a reszta drużyn w systemie każdy z każdym. To nie tylko jedna zmiana, jest ich więcej! Poniżej treść komunikatu:

Uwzględniając Panów postulaty oraz stanowisko TVP S.A. i sponsora rozgrywek firmy NICE Polska Sp. z o.o. przedstawiamy ostateczne założenia dotyczące kształtu rozgrywek na sezon 2016.

System rozgrywek
W rozgrywkach Polskiej Ligi Żużlowej 2016 udział biorą drużyny klubów, które
otrzymały licencję na udział w zawodach o DM I i DM II ligi w sezonie 2016.

Rozgrywki PLŻ składają się z dwóch części:
– część zasadnicza, w której każda z drużyn spotyka się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika. W sezonie 2016 drużyny klubów Hawi Racing Opole i RKS Kolejarz Rawicz rozgrywają jedynie po jednym spotkaniu z każdym przeciwnikiem na własnym torze, nie dotyczy to meczów pomiędzy drużynami klubów Hawi Racing Opole i RKS Kolejarz Rawicz, rozgrywanych na zasadach ogólnych (mecz i rewanż). Ustala się, że zaplanowane w terminarzu mecze wyjazdowe rozgrywane przez drużyny klubów Hawi Racing Opole i RKS Kolejarz Rawicz zwane dalej “meczami nierozegranymi” są rozstrzygane na korzyść ich przeciwnika w stosunku 40:0. Weryfikacja tych oraz pozostałych meczów następuje zgodnie z RSŻ w ciągu 14 dni od daty kalendarzowej rozegranych zawodów.
– Część finałowa rozgrywana jest w formie dwumeczu, w którym drużyny spotykają się po jednym razie na torze własnym i przeciwnika.
– W rundzie finałowej spotykają się drużyny, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w tabeli po części zasadniczej. Punkty zdobyte w części zasadniczej nie są zaliczane do części finałowej.
O zwycięstwie w dwumeczu decyduje w kolejności:
– większa suma punktów meczowych,
– większa suma punktów biegowych,
– wyższa pozycja w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

W pierwszym meczu rundy finałowej, gospodarzem jest drużyna niżej sklasyfikowana w tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

Rozgrywki prowadzone są według terminarza rozgrywek. Terminarz podzielony jest na rundy ponumerowane od 1 do 22 w części zasadniczej rozgrywek oraz od 1 do 2 w części finałowej.

Tabele w częściach zasadniczych rozgrywek tworzy się, szeregując drużyny w kolejności zdobytych punktów meczowych.

Końcowe klasyfikacje drużyn w poszczególnych rozgrywkach będą następujące:
– drużyna sklasyfikowana na pierwszym miejscu uzyska prawo do uczestniczenia w rozgrywkach Ekstraligi w następnym sezonie,
– drużyna sklasyfikowana na drugim miejscu rozegra dwa mecze barażowe z drużyną Ekstraligi.
– drużyny sklasyfikowane na miejscach 1 – 8 mają prawo do uczestnictwa w PLŻ (1) na 2017 o ile liczba drużyn, które uzyskały stosowaną licencję pozwoli na utworzeniu rozgrywek DM I i DM II ligi 2017.
– drużyny sklasyfikowane na miejscach 9 – 11 będą uczestniczyć w PLŻ (2) w 2017 o ile liczba drużyn, które uzyskały stosowaną licencję pozwoli na utworzeniu rozgrywek DM I i DM II ligi 2017.

Komentarze