Mało aktywny styl życia, nadwaga, niezdrowa dieta lub odwrotnie – zbyt intensywne treningi bez odpowiedniego przygotowania, to jedynie podstawowa lista złych nawyków, które mogą prowadzić do uszkodzenia chrząstki stawowej. To z kolei wywołuje ból, obrzęk i dyskomfort spowodowany usztywnieniem stawów. Dlatego warto przestrzegać kilku zasad, które pomogą zachować ich sprawność na długie lata.
Zdrowa dieta to klucz do sukcesu
Dieta to bardzo ważny obszar wspomagający walkę ze stanami zapalnymi i bólami stawów. Odpowiednio dobrane składniki dostarczają organizmowi substancji, które budują kości oraz są elementami naturalnego zapobiegania chorobom zapalnym. Aby utrzymać stawy w odpowiedniej kondycji, warto zaopatrzyć lodówkę w produkty zawierające:
- Wapń i białko zawarte w nabiale, jako naturalny budulec kości. Dlatego w codziennej diecie nie może zabraknąć jogurtów, kefirów, serów i mleka.
- Witamina C pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania chrząstki i kości. Produkty, które zawierają dużo witaminy C to owoce dzikiej róży, czarnej porzeczki, rokitnika, truskawki, a także warzywa takie jak kalarepa, brukselka, papryka oraz nać pietruszki. Świeże owoce i warzywa warto spożywać ze względu na pomocne działanie w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.
- Kwasy tłuszczowe OMEGA-3 są jednym z najbardziej cennych składników pożywienia. Korzystnie wpływają na ruchomość stawów, przeciwdziałają powstawaniu stanów zapalnych w organizmie. Jakie produkty zawierają kwasy Omega-3? Ryby morskie – śledź, łosoś, makrela, ale kwasy Omega-3 znajdziemy też w tofu, orzechach włoskich, migdałach, olejach zimnotłoczonych, jak lniany, z dzikiej róży czy konopny.
- Czosnek i cebula – te dwa produkty powinny znaleźć swoje miejsce w menu. Dlaczego? Ponieważ dostarczają organizmowi przeciwutleniaczy, które pomagają w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, co jest szczególnie ważne przy stanach zapalnych stawów.
Odpowiednia suplementacja jako uzupełnienie diety
Ważnym czynnikiem uzupełniającym dietę jest również odpowiednia suplementacja. Warto zaopatrzyć się w preparaty zawierające kolagen, który wspomaga regenerację stawów. A to właśnie on stanowi podstawę suplementów diety Collaflex.
Collaflex pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowiej pracy stawów. Posiada w swoim składzie Collatrin®, który zawiera składniki macierzy międzykomórkowej tkanki chrzęstnej: kolagen typu II, siarczan chondroityny oraz kwas hialuronowy. Collaflex zawiera także witaminę C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki. Ponadto witamina C pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.
Dla osób aktywnych fizycznie, dbających o utrzymanie prawidłowej kondycji chrząstki, ścięgien i więzadeł, preparatem uzupełniającym dietę jest Collaflex Sport. Produkt posiada w swoim składzie Collatrin®, który zawiera składniki macierzy międzykomórkowej tkanki chrzęstnej: kolagen typu II, siarczan chondroityny oraz kwas hialuronowy. Dodatkowo Collaflex Sport posiada kolagen typu I, który jest głównym składnikiem ścięgien i więzadeł oraz witaminę C, pomagającą w prawidłowej produkcji kolagenu. Skład produktu został wzbogacony o mangan, który pomaga w prawidłowym tworzeniu tkanek łącznych.
Proste ćwiczenia wzmacniające stawy
Brak ruchu spowodowany na przykład codzienną pracą przy biurku, lub zbyt aktywny tryb życia – wyczerpujące treningi niepoprzedzone odpowiednią rozgrzewką powodują obciążenie stawów co przyczynia się do bólu i dyskomfortu. Można łatwo temu zaradzić, wystarczy prawidłowa dieta, odpowiednia suplementacja i podstawowy zestaw lekkich ćwiczeń, które można wykonać w domu:
Ćwiczenie na staw kolanowy
Należy stanąć na jednej nodze, drugą nogę oprzeć o krzesło w taki sposób, aby kolano i stopa znalazły się poza granicami podpory, druga noga powinna być wyprostowana, rękę położyć na oparciu krzesła lub oprzeć na udzie. W takiej pozycji należy uginać nogę w kolanie, na której stoimy i robić skłony obniżając się o 15-20 cm.
Ćwiczenie należy powtórzy 10 razy.
Ćwiczenie na staw nadgarstkowy
Należy usiąść przy stole, ręce położyć na krawędzi blatu tak, by dłonie swobodnie opadały poza jego krawędź. Nie odrywając nadgarstka od blatu unosi raz jedną raz drugą rękę maksymalnie do góry.
Ćwiczenie powtórz 10 razy dla każdej dłoni.
Ćwiczenia na staw barkowy
Aby wykonać to ćwiczenie należy położyć się na kocu. Ręce ułożyć wzdłuż tułowia. Biorąc głęboki wdech nosem unosić ręce ponad głowę. Wraz z wydechem (ustami) opuszczać powoli kończyny górne. Wydech musi być dwa razy dłuższy niż wdech.
Ćwiczenie powtórz 10 razy.