Strona główna Bez kategorii Jak wybrać bezpieczne i solidnie wykonane narty?

Jak wybrać bezpieczne i solidnie wykonane narty?

0

Jeżdżenie na nartach to prawdopodobnie najpopularniejszy sport zimowy wśród Polaków. Trudno znaleźć kogoś, kto nigdy w całym swoim życiu nie był na stoku narciarskim, nie próbował tam swoich sił, lub przynajmniej nie towarzyszył bliskim w tego typu atrakcjach. Wypożyczanie nart to nie zawsze dobry pomysł – nie wszystkie wypożyczalnie są dobrze wyposażone, a sprzęt, który można w nich znaleźć, nie zawsze spełnia wszystkie wymagania osoby, która zamierza z niego skorzystać. Na co zwracać uwagę kupując własne narty?

Narty biegowe, skiturowe i zjazdowe – czym się różnią i do czego służą?

Najpopularniejszy i najczęściej wybierany rodzaj nart, to narty zjazdowe. Służą one, jak sama ich nazwa wskazuje, do zjazdów ze stoków. To na ten rodzaj decydują się najczęściej osoby początkujące, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę ze sportami zimowymi i spróbować własnych sił w narciarstwie. Im narty zjazdowe będą cięższe, tym większą stabilność zapewnią, a więc mogą być dobrym wyborem dla osoby początkującej. Pomocne w utrzymaniu równowagi będą modele dłuższe, jednak trudniej jest nimi sterować i skręcać, a więc dobrze jest znaleźć odpowiednią długość pod kątem indywidualnych wymagań.

Alternatywą dla nart zjazdowych są narty biegowe. To z ich pomocą ćwiczą swoją kondycję i wytrzymałość nawet najbardziej doświadczeni narciarze. Nie trzeba wybierać się na perfekcyjnie przygotowany stok narciarski, żeby z nich skorzystać – narty biegowe dostosowane są do podejścia nawet pod strome zbocza. Są one płaskie, a ich szerokość może różnić się pomiędzy konkretnymi modelami. Wąskie narty biegowe przeznaczone są do profesjonalnego sportowego użytku, natomiast szersze modele to dobra propozycja dla początkujących, którzy chcą poczuć się stabilnie i bezpiecznie.

Połączeniem nart biegowych i zjazdowych określa się zwykle narty skiturowe. Z ich pomocą można zjechać ze stromego stoku, ale i podejść pod górę, żeby skorzystać z mniej używanego przez turystów zbocza.

Na co zwrócić uwagę kupując narty?

Te osoby, które mają już pewne doświadczenie w jeżdżeniu na nartach, same potrafią określić przynajmniej część swoich wymagań odnośnie wybieranego sprzętu narciarskiego. Inaczej jest jednak w przypadku początkujących, którzy często potrzebują porady w kwestii wyboru odpowiednich nart dla siebie. Warto wiedzieć przede wszystkim, że im narty są dłuższe, tym większą stabilność zapewnią. Jednocześnie ich długość sprawia, że stają się one trudniejsze w sterowaniu, co może być zaletą dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z narciarstwem – nie wykona on przypadkiem niebezpiecznych ruchów, przez które mógłby zaliczyć upadek.

Narty dobiera się do wzrostu i wagi osoby, która zamierza z nich korzystać. Ogólne zasady podają, że narty dla kobiety powinny być o około 10 cm wyższe niż ona sama, natomiast w przypadku mężczyzny różnica ta powinna wynosić 15 cm.

Dobrze jest także zwrócić uwagę na cenę nart. Podczas gdy ich design to bardzo indywidualna kwestia, za ceną zwykle stoi jakość wykonania, która przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo. Osoby początkujące niekoniecznie powinny jednak decydować się na profesjonalny sprzęt narciarski za kilka tysięcy złotych – na początek z całą pewnością wystarczy im mniej sportowy model, na którym poćwiczą swoje umiejętności.

Komentarze