środa, 17 sierpnia, 2022

Jak wybrać miejsce na kitesurfing? Hel i inne lokalizacje

Jak wybrać miejsce na kitesurfing? Hel wydaje się idealną lokalizacją, aby rozpocząć swoją przygodę z tym sportem lub doskonalić wcześniej zdobyte umiejętności. W wielu nadmorskich kurortach można dostrzec charakterystyczne latawce pomiędzy falami. Planując urlop – niezależnie od tego, czy masz doświadczenie, czy dopiero planujesz je zdobyć – zwróć uwagę na kilka czynników, które znacząco wpłyną na komfort i pozwolą skupić się na aktywności.

1. Jak wybrać spot?

2. Szukając wiatru…

3. Jak wybrać szkołę?

Oczywiście, nieco innych parametrów będą szukały osoby doświadczone, innych te, które dopiero zaczynają trenować kitesurfing. Hel sprawdzi się jednak w obu przypadkach.

Jak wybrać spot?

Mianem spotu określa się konkretne miejsce, w którym ćwiczyć będziesz kolejne manewry. Może to być część plaży lub przestrzeń na wodzie. Wybierając lokalizację, weź pod uwagę warunki w niej panujące, ale także inne czynniki, na przykład dostępne w danym okresie pokoje. Chałupy są miejscowością, w której można wszystkie te aspekty połączyć. Poszczególne spoty mogą być przystosowane do różnych stopni zaawansowania. Te łatwe wyróżniają się przede wszystkim:

  • woda na tyle płytka, by można w niej było stać – to ważne w przypadku świeżo upieczonych adeptów, którzy zawsze rozpoczynają naukę od zgłębiania tajników sterowania latawcem, zaś to ćwiczenie najbezpieczniej wykonywać w wodzie. Jeśli będzie ona zbyt głęboka, sytuacja może okazać się nadmiernie stresująca,
  • brak fal – dla początkujących zdecydowanie lepszą opcją jest niezafalowany akwen. Łatwiej utrzymać na nim równowagę i skupić się na szczegółach,
  • możliwość spróbowania swoich sił w trudniejszych warunkach – idealna opcja dla chcących sprawdzić swoje możliwości na kolejnym poziomie.

Szukając wiatru…

Odpowiedni wiatr jest ważny. Szkolenie dla początkujących wymaga warunków pomiędzy 10 a 25 węzłów. Przekroczenie górnej granicy dla niewprawionej osoby może być niebezpieczne, jednak w przypadku doświadczonego kitesurfera sprawdzi się znakomicie. O ostatecznym wyborze decyduje także waga i wzrost trenującego.

Jak wybrać szkołę?

Jak wybrać szkołę, chcąc ćwiczyć kitesurfing? Hel oraz – szerzej ujmując sprawę – polskie wybrzeże proponuje kilka miejsc. Decydując się na konkretne, weź pod uwagę doświadczenie instruktorów oraz potwierdzenie kwalifikacji kadry certyfikatami Polskiego Związku Kiteboardingu albo International Kiteboarding Organization. Ważny jest także sprawny i nowy sprzęt spod znaku renomowanych marek. Istotna jest odpowiednia liczba i zróżnicowanie, by dopasować go do parametrów fizycznych i doświadczenia kursanta.

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Udostępnij

Najnowsze

SOCIAL MEDIA