niedziela, 26 czerwca, 2022

Joanna ŁOCHOWSKA Mistrzynią Europy w kategorii 55 kg !

Zawodniczka Budowlanych Opole, Joanna ŁOCHOWSKA po raz trzeci w karierze została Mistrzynią Europy w podnoszeniu ciężarów w nowej, olimpijskiej kategorii 55 kg ! Poprzednio nasza zawodniczka triumfowała w latach 2017 i 2018 w kategorii do 53 kg.

Czempionat w gruzińskim kurorcie Batumi jest rozgrywany po raz pierwszy w nowych kategoriach wagowych, które Federacja postanowiła zmienić od dnia 1 listopada 2018 r. Powodem takiego działania były liczne dyskwalifikacje zawodników i zawodniczek wielu krajów w ciągu ostatnich lat z powodu wspomagania się niedozwolonymi środkami dopingowymi. Skala zjawiska była tak duża, że Federacja została zmuszona do podjęcia tak radykalnego kroku. Kategoria 55 kg, w której występuje nasza Mistrzyni, jest jedną z siedmiu, które znalazły się w programie olimpijskim, dlatego tym bardziej cieszy osiągnięcie zawodniczki Budowlanych Opole.

Rywalizacja w rwaniu rozpoczęła się jednak nerwowo dla nas, gdyż Joanna ŁOCHOWSKA zaliczyła tylko jedno podejście w tym boju – za drugim razem wyrwała ciężar 87 kg. Trzecia próba z ciężarem 90 kg była niestety nieudana. Wynik ten, przed drugą fazą rywalizacji – podrzutem, dawał Polce trzecią pozycją. Nasza sztangista do najlepszych – Włoszki Lucrezii MAGISTRIS i Rosjanki Swietłany JERSZOWEJ traciła właśnie 3 kg.

Drugi bój – podrzut – miał już zupełnie inny przebieg. Polka spokojnie czekała, co zrobią jej rywalki. Dlatego najpierw podrzuciła 107 kg, a następnie w drugiej próbie, kiedy już wszystkie rywalki zakończyły starty, pewnie podrzuciła w pięknym stylu 112 kg. Ten właśnie wynik dał jej w dwuboju 199 kg i upragniony trzeci złoty medal w karierze! Prowadząca Włoszka spaliła wszystkie trzy próby i nie została sklasyfikowana w dwuboju, a druga po rwaniu Rosjanka JERSZOWA podrzuciła „tylko” 108 kg (spaliła 110 kg w trzecim podejściu) i zdobyła srebro w dwuboju z wynikiem 198 kg. Brąz przypadł drugiej Rosjance Kristinie NOWICKIEJ – 190 kg.

Mistrzostwa, które zaczęły się w sobotę 6 kwietnia, potrwają do najbliższej niedzieli 13 kwietnia. Największe szanse medalowe w polskiej ekipie ma startujący w kategorii do 109 kg ubiegłoroczny Mistrz Europy i brązowy medalista Mistrzostw globu – Arkadiusz MICHALSKI.

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Udostępnij

Najnowsze

SOCIAL MEDIA