Strona główna Pozostałe Inne Kartka z kalendarza – 22 stycznia

Kartka z kalendarza – 22 stycznia

0

Urodzili się

1934

Marek Petrusewicz – polski pływak, pierwszy Polak, który został rekordzistą świata. W 1954 roku w Turynie zdobył srebrny medal mistrzostw Europy na dystansie 200 metrów stylem klasycznym. Trzynastokrotny mistrz Polski. Ustanowił również dziewiętnaście rekordów Polski. Zmarł 3 października 1992 roku.

1951

Andrzej Słowakiewicz – polski hokeista, reprezentant Polski. Zagrał w 120 meczach drużyny narodowej. Grał na igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku. Z drużyną Podhala Nowy Targ zdobył siedem tytułów mistrza Polski. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął pracę szkoleniową. Trenował m.in. Podhale Nowy Targ, KH Sanok i Stoczniowca Gdańsk.

1965 

Andrzej Grzyb – polski siatkarz, wystąpił w 75 spotkaniach reprezentacji Polski. Był wychowankiem Czarnych Radom. Od 1985 roku grał w zespole AZS Olsztyn, z którym zdobył srebrny i brązowy medal mistrzostw Polski.

1968

Marek Garmulewicz – polski zapaśnik, walczący w stylu wolnym. Dwukrotny mistrz Europy w kategorii do 100 kilogramów. W 2000 roku zdobył złoto medal w kategorii do 130 kilogramów. Dwukrotny wicemistrz Starego Kontynentu w kategorii do 97 kilogramów. W tej samej wadze zdobył dwa medale mistrzostw świata. Startował na igrzyskach w Barcelonie, Atlancie i Sydney.

1980

Kinga Stefańska – polska tenisistka stołowa, wielokrotna drużynowa mistrzyni Polski z drużyną KTS Tarnobrzeg. Dwukrotna mistrzyni Polski w grzej pojedynczej. Ma na koncie również dwa tytuły w deblu i jeden w mikście.

1988

Mateusz Polaczyk – polski kajakarz górski, uczestnik igrzysk olimpijskich w Londynie. Dwukrotny indywidualny wicemistrz świata w konkurencji K-1. W 2013 roku wywalczył medal brązowy. Razem z Grzegorzem Polaczykiem i Dariuszem Popielą, zdobył dwa złote medale mistrzostw Europy w rywalizacji drużynowej. Oprócz tego panowie wywalczyli również srebrny i brązowy medal mistrzostw świata.

Wydarzenia

2007 – W Warszawie rozpoczęły się mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym.

2008 – Justyna Kowalczyk wygrała bieg łączony w Canmore. Dla reprezentantki Polski było to drugie zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w karierze.

Komentarze