Katarzyna Wasick wicemistrzynią świata w pływaniu! Brąz Ksawerego Masiuka

27 cze 2022, 06:50

Katarzyna Wasick została wicemistrzynią świata na 50 m stylem dowolnym. Sprinterka to druga po Otylii Jędrzejczak zawodniczka z naszego kraju, która stanęła na podium zawodów tej rangi na długim basenie. To dziejowy sukces w historii polskiego pływania.

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybet

Nowy rekord Polski na 50 metrów stylem dowolnym

Katarzyna Wasick przyjechała na mistrzostwa świata w pływaniu do Budapesztu jako jedna z faworytek do zdobycia medalu. Polkę uważano za główną kandydatkę do zdetronizowania Sarah Sjoestroem, która w ostatnich latach zdominowała rywalizację na dystansie 50 metrów stylem dowolnym. I trzeba przyznać, że nasza rodaczka zaprezentowała świetną formę.

Krakowianka fenomenalnie spisała się już w półfinale współzawodnictwa. 30-latka wygrała swój wyścig i ustanowiła nowy rekord Polski na wspomnianym dystansie, osiągając rezultat 24,11 sekundy. Wówczas Wasick wyprzedziła Szwedkę o cztery setne sekundy i zaostrzyła apetyty polskich kibiców pływania na rewelacyjny występ finałowy.

Katarzyna Wasick wicemistrzynią świata w pływaniu

W sobotę Sjoestorem byłą już lepiej przygotowana do rywalizacji z Polką i zwyciężyła z krakowianką. Wasick dopłynęła do mety na drugiej pozycji, zdobywając srebrny medal mistrzostw świata na 50 metrów stylem dowolnym. Tym samym krakowianka stanęła na podium jako druga zawodniczka w historii polskich występów na długim basenie podczas światowego czempionatu. Wcześniej ta sztuka powiodła się wyłącznie Otylii Jędrzejczak.

– Droga, którą przeszłam kosztowała mnie wiele wyrzeczeń i poświęcenia. I to nie tylko mnie, ale też bliskich, którzy zresztą byli w Budapeszcie i mnie wspierali. Wiele osób wypominało mi wiek czy złą technikę, ale tym srebrem zamknęłam im teraz buzie – skwitowała zdobycie wicemistrzostwa świata Katarzyna Wasick na łamach „Przeglądu Sportowego”.

Teraz polską sprinterkę czeka odrobina odpoczynku i przygotowania do mistrzostw Europy, które w sierpniu odbędą się w Rzymie. Pod koniec roku natomiast Wasick uda się do Melbourne, aby walczyć o medale w mistrzostwach świata na krótkim basenie.

Ksawery Masiuk z brązowym medalem na 50 metrów stylem grzbietowym

Ksawery Maksiuk w Budapeszcie zachwycił obserwatorów pływania. W półfinale na 50 metrów stylem grzbietowym wykręcił czas 24, 48, co jest nowym rekordem kraju. Podczas wyścigu finałowego najlepszy okazał się Justin Ress z USA, który wygrał ze swoim rodakiem – Hunterem Armstrongiem. Na najniższym stopniu podium uplasował się Masiuk.

Chwilę później Ressa zdyskwalifikowano za to, że spędził zbyt dużo czasu pod powierzchnią wody. Wtedy wydawało się, że fantastyczny 17-latek z Polski zostanie wicemistrzem świata. Jednak po złożeniu protestu przez Amerykanów, Ressa przywrócono do tabeli wyników. Tym samym Ksawery Masiuk sięgnął po brązowy krążek tej imprezy.