Pech polskiego pływaka. Wywalczył minimum olimpijskie, ale… wciąż nie ma przepustki na IO 2024

Aktualizacja: 29 lut 2024, 12:25
22 lut 2024, 14:42

Kacper Stokowski to uzdolniony pływak AZS UMCS Lublin, reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i potencjalny reprezentant naszego kraju w Paryżu. Choć wypełnił już olimpijskie minimum, nie przyznano mu kwalifikacji. Jak to możliwe?Stokowski bije kolejne rekordy

25-letni pływak, mimo młodego wieku, zdołał wielokrotnie pobić rekordy świata juniorów i rekordy Polski. Reprezentował Polskę podczas IO w Tokio. Podczas MŚ w 2022 roku zdobył brązowy medal w sprincie stylem grzbietowym. I wciąż ma apetyt na więcej.

W tym roku reprezentant AZS UMCS LUBLIN walczy o prawo do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu zarówno indywidualnie, jak i w sztafecie. Szanse na zdobycie kwalifikacji olimpijskiej miał podczas MŚ w Sportach Wodnych w Dosze.

Niestety, finały wyścigów na 100 m stylem grzbietowym odbyły się bez reprezentantów Polski. Kacper Stokowski odpadł w półfinale, plasując się na 14. miejscu z czasem 54.03 s. Wynik był tylko o 0,31 s gorszy od minimum olimpijskiego.

Stokowski wciąż bez formalnej kwalifikacji olimpijskiej

Co ciekawe, pływak nie tak dawno osiągnął czas będący minimum olimpijskim, wyznaczony przez World Aquatics. To jednak zasady krajowe spowodowały, że wynik nie zapewnił mu przepustki do Paryża. Kacper popłynął bowiem przed otwarciem tzw. bramek czasowych ustalonych przez Polski Związek Pływacki. Przedstawiciele PZP bronią ustalonych przez siebie zasad, twierdząc, że wymogi mają na celu zapobieganiu sytuacjom, w których pływak „zrobiłby minimum na rok przed zawodami, a później nie dbał o formę”.

Kacper będzie miał możliwość wypełnienia minimum olimpijskiego jeszcze podczas głównych Mistrzostw Polski, które rozegrają się w dn. 25-28 kwietnia w Lublinie. Następnie pod uwagę będą brane jeszcze miejsca w światowym rankingu.

Sytuacja nie jest łatwa – system kwalifikacji olimpijskich w pływaniu jest skomplikowany, a reprezentanci najsilniejszych krajów mają już bilety na igrzyska z poprzednich mistrzostw świata lub imprez kontynentalnych.LM siatkarzy: Wielkie emocje i tie-break w meczu Jastrzębskiego Węgla

Podobne teksty

Komentarze

  1. Do wiadomości pożal się Boże autora tego artykułu: Polska ostatni medal olimpijski w pływaniu zdobyła w 2004 roku. Jeśli ktoś nie ma o czymś pojęcia, niech nie zabiera się za pisanie. No chyba, że lubi się kompromitować

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA