LE i LKE: Blamaż Manchesteru United, czterech Polaków w półfinałach

20 kwi 2023, 23:30

Dobiegła końca ćwierćfinałowa faza Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy. Najważniejszym wydarzeniem dla polskich kibiców było odpadnięcie Lecha Poznań, ale z rozgrywkami LE pożegnał się również zespół Erika ten Haga.

Czwartkowy wieczór pozwolił nam poznać komplet półfinalistów w Lidze Europy i Lidze Konferencji Europy. Nie brakowało niespodzianek, a o tytuł nie powalczy m.in. faworyzowana ekipa Manchesteru United.

LE: United i Feyenoord żegnają się z rozgrywkami

Imponującą dyspozycję pokazał Bayer Leverkusen. Po remisie przed tygodniem 1:1 z Unionem Saint-Gilloise, w rewanżu ekipa z Bundesligi pewnie wygrała 4:1 i jako jedyna drużyna z Niemiec dotarła do półfinału europejskiego pucharu w tym sezonie.

Znakomity mecz rozegrała także Sevilla, która nie raz pokazywała, że w Lidze Europy czuje się znakomicie. Zespół Jose Luisa Mendillibara w efektownym stylu rozbił u siebie 3:0 Manchester United po remisie 2:2 w pierwszym starciu i zasłużenie znalazła się w półfinale.

W półfinale Ligi Europy znalazł się również Juventus, który z Wojciechem Szczęsnym w bramce zremisował na wyjeździe 1:1 ze Sportingiem Lizbona. W drugiej połowie na boisku zameldował się również Arkadiusz Milik.

W najciekawszym pojedynku ćwierćfinałów AS Roma Nicoli Zalewskiego po niezwykle emocjonującym meczu wygrała z Feyenoordem Rotterdam Sebastiana Szymańskiego 4:1. Ekipa Jose Mourinho doprowadziła do dogrywki w 90. minucie, a w niej zdominowała ekipę z Eredivisie.

LKE: Lech odpada po heroicznej walce, West Ham deklasuje

Pierwsze dwa rewanżowe mecze w ćwierćfinale Ligi Konferencji Europy rozpoczęły się o 18:45. AZ Alkmaar zanotowało znakomity powrót – po porażce 0:2 z Anderlechtem Bruksela w pierwszym meczu, w rewanżu holenderski zespół wygrał 2:0, a następnie okazał się lepszy w serii rzutów karnych.

Mało brakowało, a jeszcze bardziej imponującym odrobieniem strat popisałby się Lech Poznań. Mistrzowie Polski do 69. minuty prowadzili 3:0, co dawało im wówczas dogrywkę. W końcówce jednak Fiorentina strzeliła dwa gole i przypieczętowała awans do półfinału.

West Ham z kolei nie dał żadnych szans Gentowi, w którego barwach pełne spotkanie rozegrał Kamil Piątkowski. Londyńczycy wygrali 4:1 i po remisie 1:1 w pierwszym spotkaniu bez problemu awansowali do półfinału. Cały mecz na ławce rezerwowych przesiedział Łukasz Fabiański.

W ostatnim, najpóźniej zakończonym starciu OGC Nice z FC Basel do końcowego rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. Szwajcarska drużyna w końcówce regulaminowego czasu gry doprowadziła do remisu, a w dodatkowych 30 minutach strzeliła gola na 2:1, zapewniającego jej awans.

Wyniki ćwierćfinałów Ligi Konferencji Europy
● AZ Alkmaar vs Anderlecht Bruksela 2:2 (0:2, 2:0 [karne 4:1]), awans: AZ ALKMAAR
● Fiorentina vs Lech Poznań 6:4 (4:1, 2:3), awans: FIORENTINA
● OGC Nice vs FC Basel 3:4 (2:2, 1:2), awans: FC BASEL
● West Ham vs Gent 5:2 (1:1, 4:1), awans WEST HAM