Lech pomógł polskiej piłce. Najwyższy wynik w rankingu UEFA od lat

Aktualizacja: 21 kwi 2023, 10:15
20 kwi 2023, 22:00

Świetna, zakończona na ćwierćfinale kampania Lecha Poznań w europejskich pucharach w tym sezonie zapewniła Polsce awans na 24. miejsce w krajowym rankingu UEFA. Ekipy z PKO BP Ekstraklasy dostarczyły ogólnie 7,750 pkt.

Lech Poznań w rewanżowym spotkaniu z Fiorentiną pokazał się ze znakomitej strony. Do 69. minuty „Kolejorz” prowadził już 3:0 i miał zapewnioną dogrywkę, ale w ostatnim kwadrasie po dwóch niepotrzebnych błędach gospodarze strzelili dwa gole i to oni zagrają w półfinale.

Świetne wyniki Lecha i korzyść dla Polski

Jest to więc koniec historycznego sezonu polskich klubów w europejskich pucharach, rzecz jasna z mistrzem Polski na czele. Biorąc jednak pod uwagę wyniki innych drużyn, łącznie Polska zarobiła aż 7,750 pkt w krajowym rankingu UEFA. To zdecydowanie najlepszy wynik w ciągu ostatnich pięciu lat, wyższy nawet od ubiegłego roku, gdy Legia Warszawa grała w Lidze Europy.

To nie wszystko. Obecny sezon sprawił, że Polska przesunęła się na 24. miejsce w rankingu i za ostatnie pięć lat ma już 20,750 pkt. Latem polskie kluby mogą jeszcze bardziej poprawić ten wynik, bowiem odpadnie z bilansu wstydliwy wynik 2,250 pkt z sezonu 2018/19.

Teraz pora na dogonienie Szwecji

Tylko dzięki czwartkowej wygranej nad Fiorentiną mistrzowie Polski zapewnili Polsce kolejne 0,500 pkt do krajowego rankingu UEFA. W ten sposób udało się przegonić w zestawieniu Rumunów i Węgrów. Łączna liczba 7,750 pkt jest zatem świetnym rezultatem, mając na uwadze ostatnie lata i dokonania polskich klubów w Europie.

Kolejna w krajowym rankingu UEFA jest Szwecja, która uzbierała 23,750 pkt. Przegonienie jej nie będzie więc łatwym zadaniem, ale gdyby Lech lub inny polski zespół powtórzył wyczyn „Kolejorza” z tego sezonu, to wszystko będzie możliwe.