Aktualizacja: 12 sty 2023, 21:29
5 sty 2023, 02:45

Mateusz Klich opuszcza Leeds United i przenosi się do drużyny DC United występującej w lidze MLS. Polak pożegnał się z kibicami na stadionie Elland Road, a koledzy z drużyny ubrani w koszulki z nadrukowanym zdjęciem utworzyli dla niego szpaler. W mediach społecznościowych pojawił się film pożegnalny oraz list napisany przez reprezentanta Polski.

Przygoda Klicha i Leeds kończy się prawie po 5 latach

Spotkanie pomiędzy Leeds United i West Hamem United rozpoczęło się tylko z jednym Polakiem w pierwszym składzie. Pomiędzy słupkami drużyny gości stanął oczywiście Łukasz Fabiański. Klich, jak w większości spotkań tego sezonu, pojawił się na boisku dopiero w drugiej odsłonie meczu, a dokładnie w 63. minucie spotkania przy jednobramkowym prowadzeniu Londyńczyków. Siedem minut później wynik meczu na 2:2 ustalił Rodrigo.

Najważniejszym wydarzeniem tego spotkania było jednak niespodziewane pożegnanie Mateusza Klicha. Chwilę po ostatnim gwizdku sędziego piłkarze Leeds założyli specjalne koszulki ze słynnym zdjęciem 32-latka z cygarem, które zrobiono po zdobyciu mistrzostwa w Championship i wywalczeniu awansu do Premier League. Popularny “Clichy” podczas pożegnania z kibicami nie krył emocji i rozpłakał się tuż przed tym, jak ruszył przez przygotowany szpaler.

Klich trafił do Leeds w lipcu 2017 roku z Twente za 1,70 mln euro. Był to pierwszy transfer nowego dyrektora sportowego Victora Orty. Po pół roku pomocnik wrócił na wypożyczenie do Holandii, gdzie spędził pięć miesięcy, grając dla Utrechtu. Gdy wrócił do Anglii szybko stał się kluczową postacią zespołu Marcelo Bielsy.

W sezonie 2019/2020, po którym Leeds awansowało do Premier League jako mistrz Championship, nie zagrał tylko w jednym ze 46 meczów. Za każdym razem zaczynał w pierwszym składzie i najczęściej grał pełne 90 minut. Strzelił wówczas 6 goli i zaliczył 5 asyst. Łącznie w barwach Leeds rozegrał 194 mecze, 81 z nich na poziomie Premier League.

— Przez cały czas spędzony na Elland Road zachowywał się z najwyższym profesjonalizmem i zawsze będzie szanowany przez wszystkich w klubie. Mateusz opuszcza Leeds United jako mistrz i zawsze będzie mile widziany na Elland Road — fragment klubowego oświadczenia.