Strona główna Bez kategorii LGP: 3. miejsce Wolnego, Polacy w wysokiej formie

LGP: 3. miejsce Wolnego, Polacy w wysokiej formie

0
fot. Karolina Koster

Szwajcarskie Einsiedeln jest kolejnym przystankiem tegorocznego sezonu Letniej Grand Prix w skokach narciarskich. Na skoczni o punkcie konstrukcyjnym 105 metrów, rywalizację bardzo dobrze rozpoczęli Polacy, którzy wygrali dzisiaj obie serie treningowe, a także świetnie spisali się w kwalifikacjach, w całym składzie awansując do konkursu głównego. Najlepszym z Polaków był Jakub Wolny, który zajął 3. miejsce. 

1. serię treningową wygrał lider całego cyklu – Maciej Kot, który wylądował na odległości 111,5 metra. Nie był to najdłuższy skok, ale Polak jako jeden z niewielu dostał dodatnie punkty za niesprzyjający wiatr, który na pewno nie pomaga na tak małych skoczniach jak ta w Einsiedeln. Tuż za plecami Kota, zameldował się Kamil Stoch. Mistrz Olimpijski oddał skok na odległość 112 metrów, a pogoda była niemal bezwietrzna. 2. seria treningowa padła łupem wracającego do formy Dawida Kubackiego, który oddał piękny skok na odległość 116 metrów, wykorzystując świetne warunki wietrzne. 2. miejsce ponownie zajął Kamil Stoch, który tym razem oddał skok na odległość 113 metrów.

W kwalifikacjach, jako pierwszy z Polaków na belce pojawił się Piotr Żyła, który potwierdził bardzo wysoką formę naszej reprezentacji. Popularny “Wiewiór” wylądował na 112. metrze i pewnie awansował do jutrzejszego konkursu. Problemów z awansem nie miał również zwycięzca 2. treningu – Dawid Kubacki, który przy bardzo sprzyjających warunkach, wylądował na odległości 117,5 metra. Zaraz po nim na belce pojawił się Jakub Wolny, który skokiem na odległość 113,5 metra, powtórzył wyczyn dwójki kolegów. Kolejnym z naszych był Klemens Murańka, który również jest coraz bliżej osiągnięcia optymalnej formy. Utalentowany skoczek bardzo pewnie awansował do konkursu głównego, oddając skok na odległość 112 metrów.

Lider, a także 3. zawodnik cyklu Letniej Grand Prix – Maciej Kot oraz Kamil Stoch, oczywiście nie musieli brać udziału w kwalifikacjach, gdyż pozycja, którą zajmują w klasyfikacji generalnej, zwalnia ich z obowiązku oddania skoku kwalifikacyjnego. Mimo to dwójka Polaków oddała treningowe dla siebie skoki. Kamil Stoch uzyskał 115,5 metra, czym potwierdził rosnącą dyspozycję. Maciej Kot wylądował na 113,5. metrze, również potwierdzając bardzo wysoką formę. Konkurs rozpocznie się jutro o godzinie 18:00.

Wyniki kwalifikacji – Einsiedeln K-105:

1, Tom Hilde (Norwegia) – 116 m – 139,2 pkt

2. Vincente Descombes Sevoie (Francja) – 112,5 m – 130, 3 pkt

3. Jakub Wolny (Polska) – 113,5 m – 130,1 pkt

….

5. Klemens Murańka (Polska) – 112 m – 128,5 pkt

14. Piotr Żyła (Polska) – 112 m – 124,7 pkt

16. Dawid Kubacki (Polska) – 117,5 – 123,7 pkt

PK – Kamil Stoch – 115,5 m

PK – Maciej Kot – 113,5 m 

 

 

 

 

Komentarze