Lusterko wideorejestratorem? Sprawdźmy to – Test Navitel MR150NV

Aktualizacja: 7 lut 2023, 07:17
26 wrz 2019, 09:05

Czy lusterko może być wideorejestratorem? Dlaczego nie, a najlepszym tego przykładem jest kolejne tego typu urządzenie od firmy Navitel, która tym razem wypuściła na rynek nieco tańszego “brata” dla MR250 NV, czyli MR150 NV, który nie dość, że przynajmniej w teorii (w praktyce za chwilę się przekonamy) zachowuje bardzo dobre standardy jakościowe, to cenowo jest na kieszeń chyba każdego kierowcy…

CO MAMY W ŚRODKU…

Standardowo zacznijmy jednak od tego, co otrzymujemy w długim, podłużnym pudełku, które jak już nas przyzwyczaił Navitel “pachnie” produktem bardzo dobrej jakości. Poza samym lusterkiem-wideorejestratorem, o którym oczywiście więcej za chwilę, otrzymujemy również cztery gumki montażowe, dzięki którym przytwierdzamy wideorejestrator do obecnego lusterka w aucie, aż 3,5 metrowy(!) kabel zasilający, tak więc możemy go ukrywać w przeróżnych konfiguracjach, przewód USB-miniUSB do ładowania czy też podłączania sprzętu do komputera, 12-miesięczną licencję Navitel Navigator, która pozwala na darmowe korzystanie z mobilnej aplikacji Navitel Navigator z mapami 43 państw europejskich, także ściereczkę z mikrofibry, skróconą, papierową instrukcję obsługi i aż 24-miesięczną gwarancję producenta, z czego już Navitel słynie.

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

Na pierwszy rzut oka Navitel MR150 NV wygląda jak eleganckie, duże lusterko z dobrego samochodu, tak więc część kierowców zapewne będzie jeszcze bardziej zadowolona z nowego “lusterka”, aniżeli ze swojego obecnego. Całość zakończona jest dookoła srebrną cienką ramką, która dodaje lekkiej wyrazistości, zachowując zarazem elegancję i prostotę. Plecki wideorejestratora poza obiektywem i dwom uchwytami mocującymi są proste i nie posiadają żadnych dodatkowych przycisków. Te z kolei mamy (aż pięć) na dolnej krawędzi razem z mikrofonem i głośnikiem. Idąc od lewej strony, pierwszy pozwala nam uruchomić i wyłączyć urządzenie, choć oczywiście domyślnie dzieje się to automatycznie przy uruchomieniu i gaszeniu samochodu, drugi i czwarty nawigują nas (góra/dół) po menu, środkowy to tradycyjnie “ok”, którym akceptujemy wprowadzane zmiany, z kolei ostatni, piąty przycisk włącza nam menu całego urządzenia. Dzieje się również na górnej krawędzi, bowiem tam producent umieścił slot na kartę microSD do 64 GB, wejście AV i złącze miniUSB (za to też plus, ponieważ chowając kabel w podsufitce, praktycznie staje się on niewidoczny).

FUNKCJONALNOŚĆ

Tu posypie się wiele pochwał dla Navitela. Po pierwsze ekran IPS, który pięknie się prezentuje podczas jazdy, kolory są świetnej jakości, całość wygląda jak jednolita tafla szkła niczym nieograniczana. Po drugie cylindrowy obiektyw z czterema warstwami szkła, który może konta widzenia nie ma jakiegoś oszałamiającego, ponieważ wynosi on 120 stopni, ale jakość nagrań zarówno w dzień, jak i w nocy to FullHD 1920х1080 przy 30 klatkach na sekundę, co jest bardzo dobrym wynikiem, oczywiście jak na sprzęt w tym przedziale cenowym. Zdjęcia również mogą zadowolić, w formacie JPG otrzymujemy bowiem rozdzielczość zdjęć 2048×1536. Trzeci plus to G-Sensor, który co prawda jest już standardem w wideorejestratorach z wyższej półki, ale za 250 zł nie jest za to codziennością, a z pewnością nie raz może ochronić nas przed wydatkami na lakiernika, kiedy to ktoś pod sklepem czy przed domem zarysował nam auto i to właśnie w momencie, kiedy to nie było nas w pobliżu. W “pakiecie” otrzymujemy również takie tryby jak autostart, o którym już pisaliśmy, detekcja ruchu, czyli czujnik silnie współpracujący z G-sensorem, tryb parkingowy, czy nagrywanie dźwięku, które możemy wyłączyć z poziomu menu. W menu możemy również wybrać długość nagrywania w pętli (1, 3 lub 5 minut), a także włączyć lub wyłączyć nadpisywanie najstarszych plików. Bateria, która została umieszczona w MR150 NV jest mała (300mAh 3.7V), ale wystarczająca, by bez włączonego zapłonu włączyć wideorejestrator i nagrać niebezpieczne zdarzenie, które miało miejsce w momencie, kiedy nie było nas w aucie.

 

JAKOŚĆ NAGRAŃ

W tym momencie musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy rozpatrujemy wideorejestrator Navitel MR150 NV w kontekście wszystkich wideorejestratorów obecnych na rynku, czy wśród tych z pułki cenowej do 300 złotych…Jeśli wybieramy tę pierwszą opcję, to oczywiście znajdziemy o wiele lepsze urządzenia, ale jeśli chcemy kupić sprzęt za rozsądną kwotę, to do jakości nagrań MR150 NV nie można się doczepić, szczególnie, że w tej wersji producent wprowadził już sensor SC2363, czyli Night Vision, dzięki któremu jakość materiałów po zmroku jest o wiele lepsza od konkurencyjnych wideorejestratorów. Lekko narzekać mogą też osoby posiadające małe i niskie auta, ponieważ MR150 jest dużym sprzętem (310х86х39 mm) i przy małej szybie może ograniczyć na nieco widoczność. Niemniej jednak są już to małe minusiki, które nie powinny w żadnym razie przykrywać wielu plusów. Zresztą, przekonajcie się sami, jak prezentuje się MR150 NV na poniższych wideo (zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku).

PODSUMOWANIE:

Odbyło się w sumie ono już podczas opisywania jakości nagrywania, ale z pełną odpowiedzialnością powtórzymy raz jeszcze. Jeśli macie do wydania nieograniczone pieniądze to na pewno znajdziecie lepszy wideorejestrator, z jakością nagrań o wiele lepszą. Jeśli jednak poszukujecie dobrego sprzętu do 300 złotych (to urządzenie kosztuje akurat 249 zł) to o lepszy wideorejestrator będzie trudno. Poza dobrą jakością Navitel oferuje nam bowiem elegancki design, bardzo dobrą funkcjonalność i wszystko to, czego potrzebujemy w tego typu sprzęcie.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

  • Cechy podstawowe;
    • Kolor: szary
    • Wymiary: 310 х 90 х 2,4 mm
    • Bateria: 300 mAh
    • Interfejs: miniUSB
    • Obsługa kart microSD: Tak do 64 GB klasy 10 lub wyższej
    • Procesor: MSTAR MSC8336
    • Wbudowany mikrofon i głośnik
  • Wyświetlacz :
    • Rozmiar: 4,5-cala
    • Typ: IPS
  • Obiektyw:
    • Matryca: SC2363 NV
    • Rozdzielczość wideo: Full HD 30 FPS
    • Kąt nagrywania: 120 stopni
  • Pozostałe informacje:
    • Funkcje: czujnik wstrząsów, auto-start, tryb parkingowy, nagrywanie dźwięku
    • Format wideo: MOV
    • Format zdjęć: JPG
    • Nagrywanie: 1/3/5 min lub w pętli
    • Nadpisywanie nagrań po zapełnieniu karty
    • Możliwość zabezpieczenia nagrania przed powyższym

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA