Maciej Skorża wygrał Azjatycką Ligę Mistrzów! Urawa Red Diamonds zagra w KMŚ!

Aktualizacja: 6 maj 2023, 16:16
6 maj 2023, 14:37

Prowadzona przez Macieja Skorżę japońska Urawa Red Diamonds pokonała 1:0 Al-Hilal w rewanżowym spotkaniu, decydującym o triumfatorze Azjatyckiej Ligi Mistrzów. Dla byłego trenera Lecha Poznań to pierwszy znaczący sukces w nowym klubie.

Po dość niespodziewanym odejściu z Lecha Poznań po ubiegłym sezonie i kilkumiesięcznej przerwie od pracy, na początku lutego Maciej Skorża oficjalnie stał się trenerem japońskiej Urawy Red Diamonds. Wejście do nowego klubu ma co najmniej znakomite.

Udany początek Macieja Skorży

Po koniec sierpnia ubiegłego roku klub z siedzibą w mieście Saitama, jeszcze pod wodzą trenera Ricardo Rodrígueza awansował do finału Azjatyckiej Ligi Mistrzów. Po serii rzutów karnych Urawa Red Diamonds wyeliminowała ekipę Jeonbuk Hyundai.

Pod koniec kwietnia już ze Skorżą u sterów japoński zespół rozpoczął finałową rywalizację z Al-Hilal. Choć na przestrzeni całego spotkania to ekipa z Arabii Saudyjskiej miała zdecydowaną przewagę, ostatecznie padł remis 1:1, co w kontekście rewanżu w Japonii było korzystnym rezultatem.

Skorża sięgnął po azjatycką Ligę Mistrzów

W rewanżowym meczu rozgrywanym na Saitama Stadium miało podobny przebieg – to goście byli stroną przeważającą, ale nie potrafili tego przekuć w gole. Zamiast tego w 48. minucie Urawa wyszła na prowadzenie za sprawą trafienia samobójczego Peruwiańczyka Andre Carrillo.

Urawa Red Diamonds sięgnęła tym samym po puchar Azjatyckiej Ligi Mistrzów po raz trzeci w historii. Wcześniej zespół ten wygrywał rozgrywki w 2007 i 2017 roku.

Maciej Skorża z kolei stał się pierwszym polskim trenerem, który triumfował w Lidze Mistrzów Azji. Jednocześnie notuje znakomitą passę 13 kolejnych meczów bez porażki we wszystkich rozgrywkach. Przegrał tylko dwa pierwsze spotkania w roli szkoleniowca japońskiej ekipy.