15 cze 2022, 08:35

Maciej Stolarczyk, zwolniony wczoraj z funkcji selekcjonera reprezentacji Polski U-21, prędko znalazł nową posadę. Wtorkowym wieczorem Jagiellonia Białystok poinformowała, że 50-latek objął stanowisko trenera ich pierwszej drużyny.

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybet

Przygoda z kadrą do lat 21

Stolarczyk w ostatnich latach pracował z młodzieżowymi reprezentacjami Polski U-17, U-19 i U-21. Od połowy października 2020 roku piastował funkcję ostatniego wymienionego zespołu, prowadząc go w trzynastu meczach. Dziesięć z nich to potyczki w eliminacjach do mistrzostw Europy do lat 21, które w 2023 roku obędą się na terenie Rumunii oraz Gruzji.

Podczas pracy z młodzieżówką 50-latek osiągał dobre rezultaty. Stolarczyk może pochwalić się bilansem pięciu zwycięstw, trzech remisów i dwóch porażek. Reprezentacja pod wodzą szkoleniowca pochodzącego ze Słupska efektownie zwyciężyła m.in. na wyjeździe z Niemcami. Awans do baraży przekreśliła porażka 1:2 przed własną publicznością z naszymi zachodnimi sąsiadami, aczkolwiek Polska grała tam na wysokim poziomie.

Maciej Stolarczyk trenerem Jagiellonii Białystok

Wczoraj wieczorem Jagiellonia Białystok ogłosiła, że Maciej Stolarczyk został nowym szkoleniowcem drużyny “Dumy Podlasia”. 50-latek podpisał kontrakt do 30 czerwca 2023 roku. To powrót byłego trenera Wisły Kraków do klubowego futbolu po niespełna trzyletniej przerwie. Teraz przyszedł czas na następne wyzwanie. W Ekstraklasie zwolnienia trenerów są na porządku dziennym. Stolarczyk będzie chciał przerwać ten trend, o czym zakomunikował z lekką dozą humoru w trakcie rozmowy z klubowymi mediami.

– Bardzo bym chciał przerwać tę serię. Ostatnie miesiące nie były sprzyjające dla trenerów, ale z podobną klątwą przyszło mi zmierzyć się w Krakowie, gdzie krzesełko było również gorące. Dzisiaj przywiozłem ze sobą kajdanki i najwyżej przypnę się nimi do krzesła. Klub znalazł się w takim miejscu. Zespół nie spełniał oczekiwań działaczy, kibiców. Moją rolą jest, abyśmy te oczekiwania spełnili. Myślę, że każdy trener, który mnie poprzedzał, dał od siebie cegiełkę, z której teraz ja będę korzystał. Jestem im bardzo wdzięczny za zaangażowanie i pracę, którą wykonalipowiedział nowy szkoleniowiec Jagiellonii.

Stolarczyk podczas pracy w Wiśle Kraków w ekstraklasowych realiach zanotował 54 mecze w roli pierwszego trenera. Odniósł siedemnaście zwycięstw, dziewięciokrotnie remisował spotkania i 28 razy doznał smaku porażki.

Maciej Stolarczyk już nie jest opiekunem kadry U21. PZPN oficjalnie potwierdził zwolnienie