ME u20 w Boras: Brązowy medal sztafety na zakończenie mistrzostw!

21 lip 2019, 20:44

Za nami ostatnia sesja lekkoatletycznych Mistrzostw Europy do lat 20. Polscy juniorzy ostatecznie zdobyli sześć medali, a ostatnim okazał się ten, zdobyty przez sztafetę 4×400 metrów kobiet!

W przedostatnim biegu całych zawodów prezentowały się ostatnie reprezentantki z naszego kraju. Sztafeta pobiegła w składzie: Aleksandra Formella, Sara Neumann, Aleksandra Wsołek i Susane Lachele (oraz Paulina Zielińska w eliminacjach). Polki świetnie spisywały się na poszczególnych zmianach i ostatecznie rzutem na taśmę wywalczyły brązowy medal. Nasze zawodniczki wyprzedziły reprezentantki Węgier o 0.18 sekund. Bezkonkurencyjna okazała się reprezentacja Wielkiej Brytanii wyprzedzając drugie Białorusinki o 4 sekundy. Polska sztafeta straciła do Białorusi 0.07 sekund!

Jak to w zwyczaju bywa, ostatni dzień imprez mistrzowskich stoi pod znakiem sztafet. Nie inaczej było dzisiaj. Oprócz kobiecej sztafety 4×400 metrów w biegach finałowych mogliśmy oglądać zarówno męską, jak i żeńską sztafetę 4×100 metrów.

Nasze reprezentantki biegnąc z pierwszego toru robiły co mogły i ostatecznie uplasowały się na 6. miejscu z czasem 44.72 sekund. Wygrała reprezentacja Wielkiej Brytanii z czasem 44.11 sekund. Skład sztafety: Paulina Guzowska, Alicja Potasznik, Pia Skrzyszowska i Magdalena Stefanowicz.

Natomiast męska sztafeta, po pewnym awansie do finału i dobrej postawie w biegu eliminacyjnym równie dobrze zaprezentowali się w finale. Nasi zawodnicy po dyskwalifikacji Brytyjczyków zajęli świetne 4. miejsce, przekraczając linię mety z czasem 40.34 sekund. Do medalu brązowego, który zdobyli Holendrzy zabrakło 0.06 sekundy! Skład sztafety: Szymon Szachniewicz, Sebastian Charzyński, Patryk Wykrota i Antoni Plichta.

W pozostałych startach indywidualnych, w ostatniej sesji najlepiej spisała się Klaudia Kazimierska w biegu na 1500 metrów kobiet. Zajęła ona 5. miejsce z czasem 4:29.83 minut. Klaudii do trzeciej pozycji zabrakło zaledwie 1.7 sekund. Bezpośrednio za plecami Klaudii uplasowała się Oliwia Sarnecka z czasem 4:30.02.

W finałowym konkursie skoku o tyczce kobiet mieliśmy dwie reprezentantki. Karolina Wejman, oraz Anna Łyko zajęły ex-aequo 11. miejsce. Obie zawodniczki pokonały poprzeczkę zawieszoną na wysokości 3.91 metrów.

Nasza reprezentacja ostatecznie zdobyła sześć medali na europejskim czempionacie w Boras. Jedyny złoty medal zdobyła dziś rano Zofia Dudek. Vice-mistrzami Europy zostali Wojciech Marok, Antoni Plichta i Pia Skrzyszowska. Brązowe medale przypadły dla Łukasza Niedziałka i sztafety 4×400 metrów kobiet. Ostatecznie zajęliśmy 12. miejsce w klasyfikacji medalowej.