ME u20 w Boras: Złoto Zofii Dudek, brąz Łukasza Niedziałka!

21 lip 2019, 13:40

To już ostatni dzień zmagań młodych adeptów lekkiej atletyki na europejskim czempionacie w Szwecji. Poranna sesja czwartego dnia zmagań była dla Polski bardzo udana! Złoty medal w biegu na 3000 metrów kobiet zdobyła Zofia Dudek, a po brązowy medal w chodzie na 10 kilometrów sięgnął Łukasz Niedziałek!

Pierwszym medalowym rozstrzygnięciem dzisiejszego dnia był chód mężczyzn na 10 kilometrów. Faworyt do medalu Łukasz Niedziałek nie zawiódł! Na trasie bardzo mocne tempo narzucił Białorusin- Mikita Kaliada, któremu nie dorównał dziś żaden zawodnik. Za jego plecami rozgrywała się walka o pozostałe dwa krążki.Na drugim miejscu wyścig ukończył lider europejskich tabel- reprezentant Włoch Ricardo Orsoni. Na trzecim miejscu ostatecznie uplasował się Łukasz Niedziałek, który poprawił swój najlepszy rezultat z tego sezonu, przekraczając linię mety w czasie 42:20.66 minut! To pierwszy brązowy medal na tych zawodach dla reprezentacji Polski.

O godzinie 12:30 na bieżni zaprezentowały się zawodniczki na 3000 metrów kobiet. W stawce mieliśmy dwie nasze zawodniczki- Zofię Dudek, a także Weronikę Lewna. Nieprawdopodobnie spisała się pierwsza z nich! Zofia nie plasowała się w pierwszej dziesiątce europejskich tabel w tym sezonie, a mimo to potrafiła podjąć walkę z faworyzowanymi zawodniczkami. Zofia świetnie wykorzystała fakt, że bieg nie był najszybszy- był zszyty na jej miarę. Na ostatnich 150 metrach Zofia miała przed sobą jedynie liderkę europejskich list- Portugalkę, Mariane Machado. Na ostatnich 100 metrach nasza zawodniczka ruszyła do ataku i po fenomenalnym finiszu sięgnęła po tytuł mistrzyni Europy! Czas uzyskany przez Zofię to 9:30.06 minut. To pierwszy złoty medal dla naszej reprezentacji na tych mistrzostwach, a także pierwsze kobiece złoto w historii startów na tym dystansie na Mistrzostwach Europy do lat 20.

W trakcie biegu dużo pecha miała Weronika Lewna, która uczestniczyła w drobnej wywrotce na półmetku biegu. Musiała dużo nadrabiać i ostatecznie uplasowała się na miejscu 12. z czasem 9:51.16 minut.

Z pozostałych startów Polaków w porannej sesji ostatniego dnia mistrzostw najlepiej spisała się kulomiotka- Ewa Różańska. Nasza reprezentantka pobiła swój rekord życiowy pchnięciem na odległość 15.32 metrów, zajmując 6. miejce.

Dobrze spisał się także Jakub Lewoszewski, który w konkursie rzutu dyskiem posłał sprzęt na odległość 57.63 metrów zajmując 7. miejsce. W tym samym konkursie na 9. miejscu zmagania zakończył Gracjan Kozak z wynikiem 56.38 metrów.

Sztafeta 4×100 metrów kobiet uplasowała się na 3. miejscu w swojej serii, jednak wynik 45.14 sekund dał nam awans do finału z czasem! Polki zobaczymy ponownie w sesji popołudniowej.

Sztafeta 4×100 metrów mężczyzn w drugiej serii biegów zajęła drugie miejsce z czasem 40.51 sekund. Drugie miejsce daje gwarantowany awans do finału. Tak więc sztafetę męską także zobaczymy popołudniu.

W konkursie oszczepników 12. miejsce w finale zajął Marek Mucha. Zawodnik z Opola rzucił 64.38 metrów.