Memoriał Janusza Kusocińskiego: Świetny Zalewski! Wiele genialnych rezultatów na Stadionie Śląskim!

8 cze 2018, 21:44

Pierwszy raz mieliśmy przyjemność oglądać wielką imprezę lekkoatletyczną na odremontowanym Stadionie Śląskim. Bez dwóch zdań możemy uznać, że zawody stały na najwyższym Światowym poziomie, padło wiele wartościowych rezultatów- w tym dużo minimów naszych reprezentantów na tegoroczne Mistrzostwa Europy!

Po bardzo deszczowym początku zawodów, co spowodowało przesunięcie startu głównych konkurencji o prawie godzinę mogliśmy rozpocząć zawody w hołdzie Mistrzowi Olimpijskiemu z 1932 roku z Los Angeles w biegu na 10000 metrów- Januszowi Kusocińskiemu.

Jako pierwszy publiczność do czerwoności rozgrzał Karol Zalewski, który w tym sezonie jest w niesamowitej formie! W biegu na 400 metrów uzyskał on wynik 45.15 sekund, co jest 5. najlepszym wynikiem w historii Polskiej LA. Dla Karola jest to nowy rekord życiowy, który pozwolił dzisiaj na zajęcie 3. miejsca. Na czwartym miejscu bieg ukończył Jakub Krzewina, który uzyskał czas 46.06 sekund. Był to najlepszy bieg w sezonie Jakuba.

Na świetnym poziomie stał konkurs rzutu młotem mężczyzn. Klasycznie już na dwóch pierwszych miejscach mieliśmy Wojtka Nowickiego i Pawła Fajdka. Drugi raz z rzędu triumfował Wojtek, który dzisiejsze zawody kończy z nowym rekordem życiowym- 80.63 metrów. Warto zaznaczyć, że Wojtek dwukrotnie uzyskał dzisiaj ten sam życiowy rezultat! Paweł dziś znowu drugi, tym razem z wynikiem 80.04 metrów. Po zawodach Fajdek przyznał, że w ostatnim czasie zmaga się z wirusem, przez co nie może startować na 100% swoich możliwości.

Niesamowity poziom zaprezentowały dzisiaj wszystkie Aniołki Matusińskiego! Aż 5. dziewczyn uzyskało wynik lepszy od minimum PZLA na Mistrzostwa Europy w Berlinie! Zwyciężyła po raz kolejny Justyna Święty-Ersetic, która dzisiejszy bieg ukończyła z czasem 51.11 sekund. Warto podkreślić, że Justyna pokonała samą Allyson Felix, która dziś uplasowała się na drugim miejscu. Na trzecim miejscu z wyrównanym rekordem życiowym mieliśmy możliwość oglądać Igę Baumgart z czasem 51.71 sekund. Najlepsze wyniki w tym sezonie uzyskały Patrycja Wyciszkiewicz (51.87), oraz Martyna Dąbrowska (52.07). Rozdzieliła je Małgorzata Hołub-Kowalik z czasem 52.02 sekund. Na uznanie zasługuje także czas Natalii Kaczmarek. Dwudziestolatka przebiegła 400 metrów w czasie 52.59 sekund co jest jej nowym rekordem życiowym.

Dwa minima na Mistrzostwa Europy uzyskali nasi skoczkowie wzwyż. Na drugim miejscu zawody ukończył dzisiaj Maciej Grynienko z nowym rekordem życiowym, wynoszącym 2.27 metry. Z tym samym wynikiem, jednak z jedną zrzutką więcej zawody ukończył Sylwester Bednarek dla którego jest to najlepszy wynik w sezonie. Dzisiaj Sylwester ukończył zawody na 3. miejscu.

Dobrze w pierwszym starcie sezonu spisała się Ewa Swoboda. Nasza młoda utalentowana sprinterka uzyskała czas 11.30 sekund, co daje jej prawo startu na sierpniowych Mistrzostwach Europy.

Na bardzo wysokim poziomie stał konkurs pchnięcia kulą mężczyzn. Zwyciężył niesamowity Ryan Crouser pchając kulę na odległość 22.27 metrów. Na trzecim miejscu dzisiejszy konkurs ukończył Michał Haratyk. Lider europejskich list miał dzisiaj sześć prób ponad 21 metrów, z najlepszą 21.58 metrów.

W biegu na 1500 metrów kobiet zwyciężyła faworyzowana Genzebe Dibaba. Etiopka z czasem 3:56.68 poprawiła najlepszy rezultat na Świecie w tym sezonie. Na 4. miejscu bieg ukończyła Sofia Ennaoui. Czasem 4:07.04 Sofia wypełniła także minimum na Mistrzostwa Europy w Berlinie.

Rewelacyjnym wynikiem popisał się Andrius Gudzius w rzucie dyskiem. Rzut na 69.30 metrów- co jest jego nowym rekordem życiowym- daje mu pierwszą pozycję na listach Światowych. Na 4. miejscu konkurs zakończył Piotr Małachowski, który posłał dysk na odległość 64.10 metrów. Poniżej możliwości zaprezentował się także Robert Urbanek, który rzucił 61.75 metrów i zajął 5. miejsce.

Bardzo dobre rezultaty osiągały  także Panie w skoku w dal. Najlepsza okazała się Kanadyjka Christabel Nettey z wynikiem 6.88 metrów. Nieprawdopodobny wynik uzyskała Dominika Łykowska. 17 letnia zawodniczka skacząc 6.27 metrów, pobiła swój rekord życiowy i mało tego- wypełniła minimum na Mistrzostwa Świata Juniorów w Fińskim Tampere!

W biegu na 800 metrów mężczyzn zwyciężył Ferguson Rotich z czasem 1:45.70 sekund. Na drugim miejscu z najlepszym wynikiem w tym sezonie uplasował się Adam Kszczot, który po morderczym finiszu uzyskał czas 1:46.12. Tym razem Mateuszowi Borkowskiemu udało się wypełnić minimum na Mistrzostwa Europy. Uzyskał on dziś 1:46.53 co jest jego nowym rekordem życiowym.

W skoku o tyczce mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Renaud Lavillenie, który skoczył na wysokość 5.91 metrów. Na drugim miejscu skończył dziś Paweł Wojciechowski z wynikiem 5.71 metrów. Na ostatnim stopniu podium stanął Piotr Lisek, który pokonał dzisiaj zaledwie 5.51 metrów.

W biegu na 110 metrów przez płotki triumfował Sergey Shubenkov z czasem 13.25. Na drugim miejscu zawody zakończył Damian Czykier z najlepszym wynikiem sezonu 13.42 sekundy.

Ostatnią konkurencją zakończoną na dzisiejszym memoriale był rzut młotem kobiet. Zwyciężyła Amerykanka Gwen Berry z nowym najlepszym wynikiem na światowych listach- 77.78 metrów. Zagubiona w kole Anita Włodarczyk poprawiła się po ostatniej porażce w Halle. Dziś nadal poniżej oczekiwań, jednak z najlepszym wynikiem sezonu- 75.52 metrów. Na trzecim miejscu konkurs skończyła Joanna Fiodorow, z również najlepszym wynikiem sezonu- 74.18 metrów.