Strona główna Lekkoatletyka Memoriał Kamili Skolimowskiej: Polscy mistrzowie zwyciężają

Memoriał Kamili Skolimowskiej: Polscy mistrzowie zwyciężają

0

Wspaniałe wyniki osiągnęli polscy lekkoatleci podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej. Zwycięstwa odnieśli między innymi Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek w konkursie rzutu młotem, a także Piotr Małachowski w rzucie dyskiem.

Włodarczyk wygrała z ogromną przewagą, w najlepszej próbie rzuciła na odległość 78,16m. Drugie miejsce zajęła Niemka Kathrin Klaas (69,80m), a trzecie Amerykanka Amber Campbell (68,34m). Druga z Polek, Joanna Fiodorow osiągnęła 66,01m.

Fajdek zwyciężył nie pozostawiając złudzeń rywalom. Polski mistrz posłał młot na odległość 81,99m. Drugi Węgier Krisztian Pars rzucił 78,73m, a trzeci reprezentant Uzbekistanu Dilshod Nazarov 74,12m. Drugi z Polaków, Wojciech Nowicki osiągnął odległość 73,16 i zajął czwarte miejsce.

W konkursie rzutu dyskiem najlepszy był Piotr Małachowski. Tegoroczny mistrz świata z Pekinu zwyciężył wynikiem 63,71m. Na drugim miejscu uplasował się Estończyk Gerd Kanter (63,34m), a na trzecim Robert Urbanek (62,96m). Małachowski wygrał dzięki ostatniemu rzutowi, przed którym przegrywał z Kanterem.

W rywalizacji tyczkarzy zwycięstwo odniósł Piotr Lisek, z wynikiem 5,64m. Na drugim miejscu znalazł się mistrz świata z Pekinu Kanadyjczyk Shawn Barber, a na trzecim Robert Sobera. Zarówno Barber, jak i Sobera uzyskali wysokość 5,54m, ale Kanadyjczyk potrzebował do tego dwóch prób, natomiast Sobera zaliczył tę wysokość za trzecim podejściem.

Nie udało się wygrać Tomaszowi Majewskiemu. Mistrz olimpijski z Pekinu i Londynu zajął drugie miejsce z wynikiem 20,32m. Zwyciężył Amerykanin Joe Kovacs, który pchnął na odległość 20,44m. Trzecie miejsce zajął Serb Asmir Kolasinac (20,30m.)

Na Stadionie Narodowym rywalizowano także w skoku wzwyż. Wśród kobiet zwyciężyła Rosjanka Maria Kuchina z wynikiem 1,94m. Drugie miejsce zajęła Kamila Lićwinko, z takim samym rezultatem jak Rosjanka, jednak Polka potrzebowała trzech prób do pokonania tej wysokości, natomiast Rosjanka dwóch. Trzecie miejsce dla Estonki Eleriin Haas (1,78m). W rywalizacji mężczyzn najlepszy był Ukrainiec Bohdan Bondarenko, który skoczył 2,26m. Na drugim miejscu znalazł się reprezentant Bahamów Donald Thomas (2,22m), a na trzecim Sylwester Bednarek (2,18m).

W konkursie pchnięcia kulą kobiet zwyciężyła Paulina Guba, która osiągnęła odległość 17,86m. Jest to wynik tylko o 9 centymetrów gorszy od jej rekordu życiowego. Na drugim miejscu znalazła się Agnieszka Maluśkiewicz (16,20m), a na trzecim Hiszpanka Ursula Ruiz (15,81m).

Podczas Memoriału odbyły się także cztery konkurencje biegowe. Na dystansie 100 metrów przez płotki kobiet zwyciężyła Amerykanka Lolo Jones z wynikiem 12,87s, a najlepszą z Polek była Urszule Bhebhe, która z czasem 13,66s zajęła siódme miejsce. Wśród mężczyzn na tym dystansie najlepszy był Jamajczyk Hansle Parchment, który pobiegł w czasie 13,24s i wyprzedził Shane’a Brathwaite’a z Barbadosu (13,44s) i Artura Nogę (13,54s). W biegu na 100 metrów kobiet najszybsza była Jamajka Simone Facey z czasem 11,30s. Najlepsza z Polek była Marika Popowicz – 11,64s dało jej szóste miejsce. W biegu na 100 metrów mężczyzn zwyciężył Jamajczyk Asafa Powell, który przebiegł ten dystans w czasie 10,01s. Najwyżej z Polaków sklasyfikowany został Karol Zalewski – 10,46s dało mu szóste miejsce.

***

Kamila Skolimowska to mistrzyni olimpijska z Sydney w rzucie młotem. Do tej pory jest najmłodszą polską mistrzynią olimpijską, wygrywając złoto w Sydney miała 18 lat. Zdobyła także srebrny i brązowy medal mistrzostw Europy. Zmarła w 2009 roku z powodu zakrzepicy. Uhonorowana dwoma odznaczeniami państwowymi, Złotym Krzyżem Zasługi, a także pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Komentarze