Strona główna Lekkoatletyka Memoriał na miarę Irenissimy

Memoriał na miarę Irenissimy

0
źródło: PZLA

Niespełna 43 lata temu Irena Szewińska na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka ustanowiła rekord świata na 400 m – 49,75. Wyśrubowała go jeszcze w Montrealu, gdzie ustanowiła niepobity do dziś rekord Polski. Na tym samym stadionie dziś w Bydgoszczy odbędzie się 1. Memoriał Ireny Szewińskiej. 

Irena Szewińska była wzorem do naśladowania dla wielu sportowców nie tylko podczas kariery sportowej, ale przede wszystkim po jej zakończeniu. Ceremonie wręczenia medali z jej udziałem były dla polskich sportowców spełnieniem marzeń i najwyższym wyróżnieniem. – W Rio spełniło się moje marzenie, kiedy miałam przyjemność otrzymać medal. Tak jak wtedy, podczas ceremonii łzy ze wzruszenia leciały strumieniami, tak teraz łzy lecą po stracie tak wspaniałej osobowości – napisała po śmierci Ireny Szewińskiej, Anita Włodarczyk.

W Bydgoszczy wystąpią dziś najlepsi polscy lekkoatleci i zagraniczne gwiazdy. Dla wielu będzie to wyjątkowy start, mający bardziej sentymentalny, niż sportowy wymiar. Na memoriale odbędzie się 12 konkurencji. Poniżej zapowiedź najciekawszych z nich.

400 m

Najważniejszym dystansem dzisiejszego memoriału będzie 400 m kobiet. To na tym dystansie Szewińska trzykrotnie biła rekord świata. Na starcie zobaczymy aniołki Matusińskiego: Justynę Święty-Ersetic, Igę Baumgart-Witan, Małgorzatę Hołub-Kowalik i Annę Kiełbasińską. Największą rywalką Polek będą, ósma na listach światowych Amina Seyni z Nigru i Brytyjka Laviai Nielsen. Na tym samym dystansie po raz drugi w tym sezonie pobiegnie Karol Zalewski. Zwycięstwo w tej stawce będzie oznaczało wynik zbliżony do rekordu życiowego Karola. Do bloków wejdą m.in. Amerykanie legitymujący się rekordami życiowymi poniżej 45 sekund: Mike Berry i Kyle Clemons.

800 m

800 m mężczyzn zapowiadane jest jako wisienka na torcie. O wielkie widowisko zadbają Marcin Lewandowski i Adam Kszczot. Obaj rozkręcają się ze startu na start. Organizatorzy skompletowali w Bydgoszczy bardzo mocną stawkę. Oprócz Mateusza Borkowskiego, który walczy o minimum na MŚ w Dosze, pobiegną m.in. Brytyjczyk Eliot Giles i Amerykanin Eric Sowinski. Joanna Jóźwik po udanym starcie w Piasecznie powalczy o zbliżenie się do bariery dwóch minut na 800 m. Najgroźniejszymi rywalkami Jóźwik będą Anna Sabat i Christina Hering z Niemiec.

Rzut młotem

– Mamy świetną obsadę w wielu konkurencjach, a w rzucie młotem wręcz małe mistrzostwa świata – powiedział Krzysztof Wolsztański, dyrektor memoriału. Konkurs odbędzie się w ramach IAAF Hammer Throw Challenge. Z ośmiu najlepszych zawodników w tym sezonie na świecie, aż sześciu wystartuje w Bydgoszczy. Faworytami Polacy: lider światowego rankingu, Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki.

Pchnięcie kulą

Na następne pchnięcia kulą chyba nikt tak mocno nie czeka, jak Konrad Bukowiecki. Niecały tydzień temu w Rzymie pobił swój rekord życiowy i ustanowił nowy rekord Europy U23 pchając 21,97. Polacy powinni rozdawać karty w konkursie. Do koła wejdą także, potwierdzający dobrą formę Michał Haratyk i Jakub Szyszkowski. Grubo ponad 21 metrów pchnęli także w tym sezonie Nigeryjczyk Chuk Enekwechi i Orazio Cremona z RPA.

100 m

Ewa swoboda po raz pierwszy w tym sezonie wystartuje na 100 m. Swoboda o zwycięstwo powalczy ze swoją rówieśniczką, Brytyjką Imani Lansiquot i jedyną z tego grona, która złamała barierę 11 sekund Amerykanką Morolake Akinosun. Na starcie zobaczymy nadzieje polskiego sprintu: Pię Skrzyszowską, Magdalenę Stefanowicz i Martynę Kotwiłę. Na początku sezonu do rekordu życiowego (10.21) zbliżył się Remigiusz Olszewski. Na bieżni zobaczymy także dwóch zawodników, którzy zeszli poniżej 10 sekund: Christophera Belchera z USA i Simona Magakwe z RPA.

100 i 110 m pł

Objawienie tego sezonu – Michał Sierocki jeszcze miesiąc temu nie przypuszczałby, że na tak dużej imprezie będzie jednym z faworytów. Niespełna 20-latek zajmuje 14 miejsce na listach europejskich seniorów. Oprócz niego wystąpią m.in. Damian Czykier i Dominik Bochenek. Wśród kobiet pobiegnie halowa rekordzistka świata juniorek – Klaudia Siciarz.

3000 m z przeszkodami

Na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie może zabraknąć biegu na 3000 m z przeszkodami. Krystian Zalewski zmierzy się grupą biegaczy z Kenii i Etiopii. Najlepszy rekord życiowy w stawce ma mistrz świata juniorów z 2014 roku – Barnabas Kipyego.

Transmisja w TVP Sport od 17:10.

Komentarze