Mińsk: Europa pokonuje Stany Zjednoczone! Duży wkład Polaków w sukces!

Aktualizacja: 18 sty 2023, 09:39
10 wrz 2019, 22:40

Za nami pierwsza edycja “The Match”- meczu lekkoatletycznego pomiędzy reprezentacją Europy, a Stanami Zjednoczonymi. Rozgrywane w Mińsku zawody dostarczyły wielu emocji, a kibice mogli oglądać wspaniałe widowisko. W wielu konkurencjach główne role odegrali Polacy, którzy znacząco przyczynili się do finalnego sukcesu ekipy ze Starego Kontynentu!

Polacy bardzo mocno otworzyli poniedziałkowe zawody. Dublet w konkursie rzutu młotem zaliczyli Paweł Fajdek (1. miejsce) i Wojciech Nowicki (2. miejsce). Po młociarzach przyszła pora na Panie biegające na 400 metrów. Tam na podium uplasowała się Iga Baumgart-Witan (3. miejsce). Nieco gorzej spisała się Justyna Święty-Ersetic (6. miejsce).

Kapitalny konkurs zaliczył Konrad Bukowiecki, który poraz pierwszy w karierze w jednym konkursie trzykrotnie pchnął ponad 21.70 metrów. Finalnie plasując się na 2. miejscu. W biegu na 400 metrów 5. miejsce zajął Karol Zalewski.

Drugi dzień zmagań przyniósł równie duże emocje. Rozpoczęliśmy sesje od wspaniałej wygranej Joanny Fiodorow w rzucie młotem! Bardzo dobrze spisał się także Adam Kszczot, który nieznacznie przegrał pierwszej miejsce w biegu na 800 metrów, ostatecznie plasując się na drugiej pozycji.

Nieco gorszy występ zaliczyła Sofia Ennaoui, która w biegu na 1500 metrów kobiet zajęła dopiero 7. miejsce. O wiele lepiej spisali się nasi tyczkarze. Piotr Lisek zakończył konkurs na 2. miejscu, a Paweł Wojciechowski na 3. Patryk Dobek przebiegł dystans 400 metrów przez płotki w dobrym czasie, kończąc tuż za podium.

W rzucie dyskiem mężczyzn Piotr Małachowski uplasował się na 2. miejscu, przegrywając jedynie z Lucasem Weisshaidingerem. Na 2. miejscu bieg przez płotki zakończyła także Karolina Kołeczek, która zaprezentowała się w świetnym stylu, ulegając jedynie jednej Amerykance. Paulina Guba zakończyła konkurs kulomiotek na szóstej pozycji z dobrym rezultatem, który miejmy nadzieję, będzie dobrym prognostykiem na zbliżający się mundial.

Ostatnią konkurencją rozgrywaną na meczu był bieg sztafetowy na nietypowym dystansie 200-200-400-800 metrów. W składzie sztafety Europa 1 pobiegła Iga Baumgart-Witan. W składzie Europa 2 znalazł się Karol Zalewski na dystansie 200 metrów. Zwycięska okazała się sztafeta Europa 1. Druga europejska sztafeta uplasowała się na ostatnim – czwartym miejscu.

Ostatecznie reprezentacja Europy pokonała Stany Zjednoczone 724.5:601.5. Zdecydowane zwycięstwo Europejskiej ekipy było spowodowane bardziej zrównoważonym składem. Amerykanie nie przylecieli w najmocniejszej odsłonie, jednak nie umniejsza to sukcesu drużyny Europy. Polacy zdobyli łącznie 91 punktów w występach indywidualnych!

Polacy spisali się wręcz rewelacyjnie, pokazując że zbliżające się Mistrzostwa Świata w Katarze mogą być dla nas naprawdę udane. Jeśli w tym momencie mielibyśmy wskazywać na najmocniejsze punkty naszego składu to niewątpliwie byłyby to rzuty. Zarówno męski jak i kobiecy młot jest w naszym kraju bardzo mocny i wiadomo to nie od dziś. Na plus po meczu także tyczkarze oraz Iga Baumgart-Witan. Resztę pokaże czas.

Nasi zawodnicy będą mieli okazję jeszcze jeden raz zaprezentować się przed publicznością w Polsce. Już w sobotę 14 września na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędzie się 10. Memoriał Kamili Skolimowskiej. Na starcie plejada gwiazd z Polski, jak i zza granicy! Już teraz zapraszamy serdecznie!