MP w lekkiej atletyce: Świetne wyniki 1. dnia rywalizacji w Toruniu!

Aktualizacja: 17 kwi 2023, 10:56
5 mar 2016, 19:36

“Arena Toruń” po raz drugi z rzędu gości najlepszych polskich lekkoatletów, rywalizujących o medale Mistrzostw Polski. Pierwszego dnia rywalizacji rozegrane zostały m.in.: eliminacje i finały biegu na 60 metrów (kobiet i mężczyzn), 60 metrów przez płotki (kobiet) oraz eliminacje biegu na 400 metrów (kobiet i mężczyzn), pchnięcie kulą (kobiet) oraz skok o tyczce (mężczyzn).

Świetnie w biegu na 60 metrów kobiet spisała się Marika Popowicz. Sprinterka bydgoskiej Zawiszy pod nieobecność Ewy Swobody zdobyła złoty medal, dwukrotnie poprawiając rekord życiowy. W finale pobiegła 7,20 sekundy, a tym samym potwierdziła minimum na Mistrzostwa Świata w Portland. Ten wynik daje jej również 25. miejsce w tabelach IAAF. 2. miejsce w tym biegu zajęła Agata Forkasiewicz (AZS-AWF Wrocław), która wynikiem 7,32 sekundy również potwierdziła minimum do Portland. 3. miejsce, ku zdziwieniu zajęła Katarzyna Sokólska (Bojary Białystok), która przecięła linię mety z czasem 7,41 sekundy.

Bardzo dobre wyniki padły w konkursie pchnięcia kulą kobiet. Bez zaskoczenia wygrała go Paulina Guba. Zaskoczył jedynie wynik, gdyż zawodniczka Startu Otwock poprawiła swój rekord życiowy o blisko metr i uzyskała 18,63 metra. Jest to również minimum na Halowe Mistrzostwa Świata w Portland, ale z zapowiedzi zawodniczki wynika, że nie wybiera się do USA. 2. miejsce zajęła 19-letnia Klaudia Kardasz, która również skończyła zawody z życiówką 16,76 metrów, a trzecia była Agnieszka Maluśkiewicz z wynikiem 16,31 metra.

Świetne wyniki padły w eliminacyjnych biegach na 400 metrów kobiet. Trzy pierwsze zawodniczki: Justyna Święty (52,72 sek), Małgorzata Hołub (52,97 sek) oraz Ewelina Ptak (53,02 sek) uzyskały minima na Halowe Mistrzostwa Świata w Portland. Święty w Polsce biega w tym roku najszybciej i ona akurat potwierdziła dzisiaj minimum i jest pewna startu w Portland. Druga w eliminacjach była Małgorzata Hołub. Zawodniczka Bałtyku Koszalin po raz pierwszy w tym sezonie uzyskała minimum i widać, że jest w dobrej formie przed jutrzejszym finale. Trzecia była Ewelina Ptak, która również pokazała, że jest w bardzo dobrej dyspozycji. Co najważniejsze, wszystkie trzy zawodniczki będą startować w podstawowym składzie sztafety 4×400 metrów i wyniku uzyskane podczas Mistrzostw Polski, mogą nam pokazać obiektywnie na co stać nasze zawodniczki.

Inne ciekawe wyniki z I dnia w Toruniu:

Bieg na 60 metrów mężczyzn:

-Remigiusz Olszewski (AZS Poznań) – 6,62 sek – rekord życiowy i minimum na Mistrzostwa Świata w Portland

Bieg na 60 metrów ppł kobiet:

-Karolina Kołeczek (Wisła Sandomierz) – 8,12 sek – minimum na Mistrzostwa Świata w Portland (od samej Karoliny wiemy, że na nich nie wystartuje)