MP w lekkoatletyce: Czykier z minimum olimpijskim, Kołeczek potwierdza minimum na Amsterdam

26 cze 2016, 18:20

Damian Czykier (KS Podlasie Białystok) został mistrzem Polski seniorów w biegu na 110 metrów przez płotki! Na stadionie Zawiszy Bydgoszcz udało mu się dwukrotnie poprawić swój rekord życiowy, a tym samym dwukrotnie uzyskać minimum na tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Rio!

23-letni płotkarz od początku sezonu jest w “gazie”, a ostatnie dwa tygodnie są najlepszym okresem w jego życiu. Tydzień temu w Kopenhadze poprawił swoją życiówkę i wynosiła ona do dnia dzisiejszego 13,53 sekundy (13,31 sekundy z wiatrem), a dzisiaj w Bydgoszczy młody sprinter przecinał linię mety z czasem 13,42 sekundy w eliminacjach, a godzinę później 13,35 sekundy w finale. Ten rezultat jest również 16. wynikiem na listach światowych, a to daje nadzieję na walkę o medal Mistrzostw Europy, a także przynajmniej o półfinał olimpijski. Srebrny medal zdobył Dominik Bochenek (13,77 sekundy), a brązowy rozpoczynający dopiero sezon – Artur Noga (13,83 sekundy).

W biegu na 100 metrów przez płotki kobiet, szans rywalkom nie dała Karolina Kołeczek, który uzyskała najlepszy rezultat w tym sezonie – 13,03 sekundy. Jest to potwierdzenie minimum na Mistrzostwa Europy w Amsterdamie, ale do zapewnienia sobie biletu do Rio, Karolinie zabrakło tylko 0,03 sekundy. 2. miejsce zajęła Urszula Bhebhe, która wbiegła na metę z czasem 13,57 sekundy, a 3. miejsce zajęła Katarzyna Hyjek z nowym rekordem życiowym – 13,61 sekundy. Wynik Kołeczek będzie obecnie 72. wynikiem na świecie.