Strona główna Piłka nożna Największe polskie sukcesy na Mistrzostwach Europy

Największe polskie sukcesy na Mistrzostwach Europy

0

Na przełomie czerwca i lipca odbędą się finały Mistrzostw Europy 2020. Wyjątkowo turniej, ze względu na sytuację pandemiczną, rozgrywany będzie w 2021 roku. Tytułu bronić będzie reprezentacja Portugalii. Po raz pierwszy w historii mecze odbędą się w 12 miastach w 12 różnych krajach. Dodatkowo użyty zostanie system VAR. Polska reprezentacja trafiła do grupy z Hiszpanią, Szwecją oraz Słowacją. Wydaje się, że oprócz Hiszpanów, to my powinniśmy awansować dalej, choć pewien niepokój może wprowadzać powrót do kadry Szwecji Zlatana Ibrahimovicia.

Debiut na Euro

Mistrzostwa Europy 2008. Turniej w Austrii i Szwajcarii to pierwszy w historii występ reprezentacji Polski na Euro. Pomimo awansu do finałów z pierwszego miejsca (przed Portugalią), Polacy w grupie zaprezentowali się słabo. Mecz otwarcia, który rozegraliśmy z Niemcami, zakończył się wynikiem 0:2. Drugie spotkanie, z gospodarzem Austrią zremisowaliśmy, a bramkę zdobył Roger Guerreiro. Przegrany mecz “o wszystko” z Chorwatami (0:1) zakończył naszą przygodę na turnieju w Austrii i Szwajcarii. Mamy nadzieję, że na Euro 2020 będzie zupełnie inaczej, a w awans Polaków, oprócz kibiców, wierzą także bukmacherzy. Odwiedź tę stronę, aby uzyskać więcej informacji o Energy Casino, które przyjmuje zakłady na to, jak zaprezentują się biało-czerwoni na Mistrzostwach Europy.

W roli gospodarza liczyliśmy na więcej

Cztery lata później Polska wraz z Ukrainą zorganizowała kolejne finały Mistrzostw Europy. W spotkaniu otwarcia całego turnieju zremisowaliśmy z reprezentacją Grecji. Mecz zakończył się wynikiem 1:1, a bramki zdobywali Robert Lewandowski i Dimitris Salpingidis.Bohaterem spotkania został jednak Przemysław Tytoń, który wszedł na boisko po czerwonej kartce Wojciecha Szczęsnego i z marszu obronił rzut karny. W drugim spotkaniu podjęliśmy reprezentację Rosji. Mecz zakończył się również wynikiem 1:1. Bramki zdobywali Jakub Błaszczykowski i Ałan Dzagojew. W meczu o wyjście z grupy, na Stadionie Miejskim we Wrocławiu ulegliśmy reprezentacji Czech 0:1, a bramkę dla naszych sąsiadów zdobył Petr Jiracek. Tak zakończyła się przygoda reprezentacji Polski podczas Euro 2012.

Ostatnie Mistrzostwa Europy

2016 rok i finały Mistrzostw Europy we Francji, były dla naszej reprezentacji najlepszym występem w krótkiej historii przygody Polaków na Euro. Trafiliśmy do grupy z Niemcami, Irlandią Północną i Ukrainą. W meczu z Irlandczykami przepiękną bramkę strzelił Arkadiusz Milik. Trafienie napastnika Napoli było jedynym w tym spotkaniu i Polacy zaliczyli bardzo udany start rozgrywek. Kolejne spotkanie to zacięty bój z naszymi zachodnimi sąsiadami – Niemcami. Pojedynki te zawsze elektryzują kibiców, a ten po niezwykłej walce zakończył się bezbramkowym remisem. Pieczętujący nasze wyjście z grupy mecz z Ukraińcami zakończył się wynikiem 1:0 po trafieniu Jakuba Błaszczykowskiego. W 1/8 finału podjęliśmy reprezentację Szwajcarii. Mecz zakończył się wynikiem 1:1 (Błaszczykowski, Shaqiri), a w serii rzutów karnych wygraliśmy 5:4. W kolejnej rundzie spotkaliśmy się z późniejszymi triumfatorami turnieju, reprezentacją Portugalii. W regulaminowym czasie gry mecz zakończył się wynikiem 1:1 (Lewandowski, Sanches), a w serii rzutów karnych niestety lepsi okazali się Portugalczycy. Podsumowując cały turniej, Polaków należało pochwalić za bardzo dobrą grę defensywną (strata tylko 2 goli w całym turnieju) oraz za wykorzystywanie stwarzanych okazji.

Na co możemy liczyć na Euro 2020?

Jak zaprezentujemy się na Euro 2020? Spoglądając na tabelę, mamy realną szansę na awans z co najmniej drugiego miejsca. Hiszpanie wydają się poza zasięgiem naszych piłkarzy, lecz bezpośredni bój o awans stoczyć powinniśmy z reprezentacją Szwecji. W dalszej części rozgrywek wszystko będzie zależało od szczęścia i od tego, na jakiego rywala trafimy.

A jeśli chcemy również duże sukcesy odnosić niebawem w jeździe konnej to zapraszamy do zapoznania się z TYM artykułem i poznania szeregu zalet tej dyscypliny!

Komentarze