Strona główna Pozostałe O zaletach jazdy konnej – wpływ jeździectwa na zdrowie i psychikę

O zaletach jazdy konnej – wpływ jeździectwa na zdrowie i psychikę

0

Przebywanie w bliskim kontakcie ze zwierzętami to coś, co poprawia samopoczucie i przede wszystkim potrafi znacznie złagodzić stres. Nie bez przyczyny jazda konna jest coraz bardziej popularna i szczególnie dziewczynki interesują się tego typu rekreacją. Ogólnie rzecz biorąc jazda konna ma bardzo korzystny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Jest to tego typu zajęcie, które angażuje nas zarówno w sferze mięśni, jak i przywiązania emocjonalnego ze zwierzęciem. Te dwa elementy tworzą wręcz idealne warunki do rozwoju dzieci i nastolatków, jak i pomagają dorosłym zmagającym się z depresją, stanami lękowymi czy innymi dolegliwościami psychicznymi. Przyjrzyjmy się zatem jakie zalety niesie za sobą obcowanie z koniem i jeździectwo.

Jazda konna to świetny sposób na rozwój ruchowy

Utrzymanie się na koniu nie jest wcale łatwe, gdyż wymaga to ciągłego napięcia mięśni, szczególnie podczas szybszej jazdy na koniu. Warto więc mieć w świadomości, że wiąże się to z naprawdę dużym wysiłkiem nie tylko dla zwierzęcia. Rozbudowanie mięśni nóg jest więc nieuniknione podczas jazdy na koniu. To właśnie ten element często przyciąga wiele osób, gdyż oprócz świetnego aktywnego wypoczynku, można zadbać o swój rozwój fizyczny.

Początkowo nawet chwila spędzona na koniu może być bardzo męcząca, jednak z czasem, kiedy przyzwyczaimy się do jeździectwa, jest to naturalne i dopiero po zejściu z konia czuje się zmęczenie. Warto dodać, że oprócz rozwoju mięśni, można zauważyć rozwój możliwości ruchowych, co jest szczególnie dobre dla naszego zdrowia. Im łatwiej nam zrobić jakąś czynność, tym mniej wysiłku w nią wkładamy, a jazda konna pozwala rozwinąć swoje umiejętności mechaniczne, dlatego śmiało można powiedzieć, że jest to dobry sposób na podniesienie swoich możliwości fizycznych.

Jazda konna świetnie wpływa na psychikę

Nie bez przyczyny wiele lekarzy decyduje się na leczenie swoich pacjentów zooterapią. Jest to udokumentowane naukowo, że zwierzęta mają bardzo dobry wpływ na zdrowie psychiczne, dlatego obcowanie z nimi i regularny kontakt, może znacznie zmniejszyć objawy wielu chorób psychicznych.

Wiele schorzeń może zostać całkowicie wyeliminowanych właśnie takim sposobem, dlatego jazda konna będzie idealna, kiedy czujemy, że nasze samopoczucie staje się coraz gorsze. Dziewczynki oraz nastolatki wykazują szczególne zainteresowanie jazdą konną, dlatego staje się coraz bardziej popularna. Jest to bardzo dobry pomysł, by wysłać dziecko na lekcje jazdy konnej lub zapisać na tego typu obóz letni.

Jazda konna pomoże w rozwoju dzieci i nastolatków, dlatego jest to naprawdę dobry sposób, na znalezienie naszemu dziecku hobby. Oczywiście jeśli się tym interesuje. Obecnie jazda konna jest na tyle popularna, że sklep jeździecki można znaleźć niemalże w każdym mieście czy miasteczku. Jazda konna okazuje się nie być tak kosztowna i zdarza się, że całość wychodzi nawet korzystniej finansowo niż inne hobby, dlatego warto spróbować jeździectwa dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Komentarze