Strona główna Kolarstwo Nowy kolarski sezon czas zacząć!

Nowy kolarski sezon czas zacząć!

0

Po emocjach związanych ze zdobyciem przez Michała Kwiatkowskiego mistrzostwa świata elity i wspaniałej jeździe polskiej drużyny kolarze mieli czas na krótki odpoczynek. Jednak już od kilku tygodni przygotowują się do rozpoczynającego się sezonu 2015.

Mistrz świata wraz ze swoją belgijską ekipą Etixx – Quick-Step (dawniej Omega-Pharma Quick-Step) przygotowania rozpoczął od obozu w hiszpańskiej Olivie w połowie grudnia. Oczywiście wzięli w nim też udział pozostali dwaj Polacy – Michał Gołaś i Łukasz Wiśniowski, który przeszedł do Etixx – Quick-Step z zaplecza tej drużyny, czyli AWT Greenway (dawniej Etixx). Obóz ten zakończył się kilka dni przed świętami. Drugi obóz zorganizowano po Nowym Roku w hiszpańskiej miejscowości Calpe. Biorą w nim też udział kolarze AWT Greenway, w tym ich nowy nabytek – Przemysław Kasperkiewicz.

Kwiatkowski sezon rozpocznie w Argentynie, od startu w Tour de San Luis ( 19-25 stycznia ). Wystartują tam także Wiśniowski i Gołaś. Jego dalszy kalendarz nie będzie się dużo różnił od zeszłorocznego. Znajdą się w nim klasyki ardeńskie , Tour de France i oczywiście wrześniowe mistrzostwa świata w Richmond.

Do sezonu przygotowuje się także zwycięzca Tour de Polonge 2014 – Rafał Majka. W zespole, który reprezentuje jest dwóch innych Polaków Paweł Polański i Maciej Bodnar. Ten drugi przeszedł do Tinkoff Saxo z włoskiej ekipy Cannondale wraz z Peterem Saganem i Ivanem Basso. Już w listopadzie rosyjska drużyna rozpoczęła przygotowania do sezonu 2015 w niecodzienny sposób – od zdobycia Kilimandżaro (najwyższy szczyt Afryki). Pod koniec listopada rozpoczęli zgrupowanie na Gran Canaria, gdzie ćwiczyli także jazdę na jednym kole i inne ewolucje niespotykane zazwyczaj na trasach wyścigów. Nowy rok rozpoczęli kolejnym obozem, tym razem na Sycylii. Na tym zgrupowaniu Majka chce popracować przede wszystkim nad podjazdami.

Plany Rafała Majki nie są jeszcze dokładnie znane. Mówi się o Tour de France, lecz jego zadaniem na tym wyścigu będzie pomoc Alberto Contadorowi. Sam zawodnik nie jest pewien czy wystartuje w Tour de Polonge. Chciałby wystartować w Vuelta a Espana, ale w roli lidera.