Bernd Reinchart, dyrektor generalny agencji A22 Sports Management, powstałej po to, aby wspierać budowę i promocję Superligi, przedstawił nowe informacje. Dzięki konsultacjom z niemal 50 klubami oraz ich interesariuszami wyodrębniono 10 kluczowych zasad, które mają przywrócić równowagę w europejskim futbolu. Muszę przyznać, że wszystkie są intrygujące i mogą zmienić postrzeganie ekskluzywnych rozgrywek piłkarskich.
Ważą się losy piłkarskiego porządku
Reinchart w trakcie dwuminutowego przemówienia zaznacza, że piłka nożna znalazła się w punkcie zwrotnym. Dawny szef koncernu miedowego RTL Deutschland zwraca uwagę na fakt, że europejski futbol dopadły liczne nierówności, czego efektem jest m.in. brak konkurencyjności niektórych gigantów piłki nożnej posiadających wielką historię. Słusznie zauważa też, że organy piłkarskie nie pozwalają uczestniczyć klubom w podejmowaniu kluczowych decyzji oraz zabraniają publicznej krytyki swoich pomysłów.
Przedstawiciel A22 przypomina też o sprawie, która toczy się w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). UEFA chce mieć prawo do sankcjonowania wszystkich klubów chcące uczestniczyć w Superlidze. Decyzja zostanie podjęta w tym roku i jeśli będzie zgodna z opinią rzecznika TSUE, kluby dążące do powstania nowych rozgrywek znajdą się w kiepskim położeniu.
“Zdaniem Rantosa kluby mają prawo stworzyć niezależne od UEFA i FIFA rozgrywki, ale nie mogą jednocześnie brać udziału w rywalizacji prowadzonej pod egidą obu federacji” – sprawdź więcej na ten temat.
Szef A22 prognozuje, że decyzja podjęta przez TSUE będzie mieć wpływ nie tylko na piłkę nożną, ale cały sport.
– Przedstawiamy wstępne wyniki pierwszej fazy naszego dialogu, który był uczciwy, bezpośredni i konstruktywny […] Spójną informację zwrotną podzieliliśmy na dziesięć zasad, które powinny wyznaczać ramy przyszłych europejskich rozgrywek klubowych – słowa Bernda Reincharta.
10 zasad nowej ery piłki nożnej (czyt. Superligi)
- Powszechne i merytokratyczne rozgrywki
Europejska Superliga powinna być otwarta, posiadać kilka dywizji (cztery) z 60-80 uczestnikami bez stałych członków. Dochody byłby dystrybuowane w bardziej zróżnicowany sposób niż w UEFA. Rozgrywki składałaby się z otwartych kwalifikacji bazujących na wynikach w rozgrywkach ligowych.
- Rozgrywki krajowe fundamentem piłki nożnej
Wszyscy członkowie powinni być zaangażowani w rozgrywki krajowe. Kluczowe jest jednak wzmocnienie konkurencyjności na krajowym podwórku, do czego przysłużą się zyski wygenerowane w rozgrywkach europejskich.
- Zwiększenie konkurencyjności, dzięki stabilnym i trwałym zyskom
Stabilność i przewidywalność dochodów uległa by znacznej poprawie, gdyby kluby każdego sezonu rozgrywały co najmniej 14 spotkań w lidze europejskiej
- Zdrowie piłkarzy w centrum
Liczba dni meczowych w lidze nie powinna przekraczać liczby przewidzianej aktualnie w kalendarzu rozgrywek piłkarskich. Kluby i piłkarze nie powinni być zmuszani do udziału w nowych rozgrywkach.
- Rozgrywki organizowane przez kluby z przejrzystymi zasadami zrównoważonego rozwoju
Ligą powinny zarządzać kluby, a nie strony trzecie, które czerpią korzyści bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka. Struktura musi być zgodna z prawem Unii Europejskiej. Wydatki powinny opierać się na generowanych zyskach. Kluby mogłyby wydawać tylko ustalony procent rocznego dochodu na pensje i transfery. Mniejsze kluby powinny korzystać z dodatkowych przepisów.
- Najlepsze zawody piłkarskie na świecie
Liga ma dostarczać najlepsze mecze i wrażenia piłkarskie. Istotne jest przyciągnięcie młodego pokolenia, aby utrzymać piłkę nożną na szczycie najbardziej lubianych sportów.
- Lepsze doświadczenia kibiców
Chodzi o stworzenie standardów dot. infrastruktury, aby stadiony miały spójny, wysoki poziom jakości. Istotne jest także ułatwienie obecności na meczach wyjazdowych. W tym punkcie przypomnę nasz tekst dot. stadionu Rakowa Częstochowa i oburzenia kibiców Slavii Praga – “To jest coś strasznego”.
- Rozwijanie i finansowanie kobiecej piłki
Mówiąc krótko: męski futbol powinien wspierać kobiety, stawiając je w centrum obok siebie. Finansowanie powinno wykraczać poza składki z europejskich rozgrywek kobiet. Inwestycje powinny postępować także na szczeblu lokalnym.
- Znaczący wzrost solidarności
Składki na solidarność oddolną (tzw. grass roots), jako podstawowy filar piłki nożnej, powinny wzrosnąć dwukrotnie do poziomu 400 mln euro rocznie.
- Poszanowanie prawa i wartości UE
Europejski futbol musi przyjąć wartości i prawa Unii Europejskiej. Jurysdykcja arbitrażu sportowego powinna być ograniczona wyłącznie do kwestii sportowych. Wszystkie sprawy powinny znajdować się pod nadzorem sądowym UE.
“We present the preliminary results of the first phase of our dialogue which has been honest, direct and constructive […] We have distilled the consistent feedback into ten principles, which should set the framework for a future European club competition”, states Bernd Reichart. pic.twitter.com/MuNFMsE11v
— A22 Sports (@A22Sports) February 9, 2023
Podsumowanie – A22 stworzyło interesujący ekosystem rozgrywek piłkarskich rozgrywek
Jeśli powyższe zasady zestawimy z tym, co w 2021 roku proponowało 12 klubów założycielskich Superligi – na czele z Realem, Barceloną i Juventusem, zobaczymy dwa istotnie różniące się koncepty. Dwa lata temu pomysł nowych rozgrywek został zrównany z ziemią przez kibiców, co zaowocowało oficjalnym wycofaniem się większości klubów z tego pomysłu.
Sentyment fanów wobec nowych rozgrywek może się jednak zmienić po zapoznaniu z 10 kluczowymi zasadami. Przede wszystkim nie ma już mowy o stałych członkach, którymi zostaliby oczywiście najwięksi piłkarscy gracze – twórcy rozgrywek. To był chyba największy zarzut wobec Superligi.
A22 w swoim zestawieniu stawia na istotne dla współczesnej piłki nożnej wartości – równość, zrównoważony rozwój, atrakcyjność widowiska oraz poszanowanie klubów. Obecnie każdy z tych punktów zdaje się być mniej lub bardziej zaburzony. Niezwykle mocno zapadło mi w głowie następujące zdanie – ligą powinny zarządzać kluby, a nie strony trzecie, które czerpią korzyści bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka.
Skoro agencja konsultowała to niespełna z 50 klubami, to znaczy, że dziś stanowi to istotny problem. I trudno się dziwić. Organizacje zarządzające rozgrywkami są mocno uwiązane politycznymi nićmi, o których decydują pojedyncze osoby na najwyższych szczeblach.
Być może stworzenie rozgrywek opartych o zaprezentowany system byłby niezbędnym dla piłki nożnej resetem. Aktualnie świat futbolu wypełniają różnego rodzaju skandale, najczęściej związane z pieniędzmi. Tymi, które wpływają i wypływają z federacji piłkarskich (oraz konta działaczy), a także tymi, którymi operują kluby – zwłaszcza przy transferach.
Natomiast powiązanie wydatków na transfery i pensje z zyskami mogłoby naprawić okrutny i zdestabilizowany rynek transferowy. CIES Football Observatory opublikowało ciekawą infografikę prezentującą saldo transferowe największych klubów piłkarskich.
Co zrobi UEFA?
UEFA jak na razie nie zabrała oficjalnie głosu w tej sprawie, choć oczywiste jest, że nie usłyszymy i nie przeczytamy nic pozytywnego na ten temat. Jednak niezależnie od tego, jakie interesy ma europejska federacja i niezależnie od decyzji TSUE, która zapewne będzie korzystna dla UEFA, powinna poważnie wziąć pod uwagę 10 zasad wyodrębnionych przez A22 i wykorzystać je przy planowaniu rozwoju europejskiej piłki nożnej.
Kto wie, być może gdyby nie zapędy największych klubów do stworzenia Superligi, nie doczekalibyśmy się rewolucji w Lidze Mistrzów, Lidze Europy i Lidze Konferencji Europy. Od sezonu 2024/25 we wszystkich tych rozgrywkach zamiast 32 zespołów będzie 38. Każdy klub będzie częścią jednej grupy – 8 najlepszych awansuje od razu do ćwierćfinału LM.
Tebas, FSA oraz Stowarzyszenie Europejskich Zawodowych Lig Piłkarskich zabierają głos
W sieci pojawia się coraz więcej reakcji na przedstawione dziś punkty. Wymowny komunikat opublikował szef La Liga, który od początku mocno sprzeciwia się w mediach powstaniu nowych rozgrywek. Javier Tebas porównał Superligę do wilka.
– Superliga to wilk, który dziś przebiera się za babcię, aby oszukać europejski futbol, ale jego zęby i nos są bardzo duże – cztery dywizje w Europie? Oczywiście pierwszy dla nich, jak w reformie z 2019 roku. Oczywiście tylko dla wielkich.
La Superliga es el lobo, que hoy se disfraza de abuelita para intentar engañar al fútbol europeo, pero SU nariz y SUS dientes son muy grandes, ¿cuatro divisiones en europa? Claro la primera para ellos, como en la reforma de 2019.¿Gobierno de los clubes? Claro solo de los grandes pic.twitter.com/y0IQmLzS6W
— Javier Tebas Medrano (@Tebasjavier) February 9, 2023
Niechęć Tebasa nie jest jednak niczym nowym, a zaprezentowane zasady z pewnością nie pomogły w przekonaniu go o słuszności nowego rozwiązania. Dość szokującą opinię na ten temat wydała też FSA – organ reprezentujący kibiców piłki nożnej w Anglii i Walii. FSA porównała Superligę do zombie! Komunikat przekazała dalej sama UEFA.
– Chodzące zwłoki, czyli Europejska Superliga, ponownie drgają z pełną świadomością, co kojarzy się z zombie. Ich najnowszym pomysłem jest stworzenie “otwartych rozgrywek” […] Oczywiście istnieją już otwarte zawody dla najlepszych europejskich klubów i nazywają się Ligą Mistrzów […] Europejska Liga Zombie maszeruje dalej…
FSA statement on the twitching corpse that is the European Super League. pic.twitter.com/X48YqxECrV
— The FSA (@WeAreTheFSA) February 9, 2023
Oświadczenie wydało również Stowarzyszenie Europejskich Zawodowych Lig Piłkarskich, którego członkami są najważniejsze ligi piłkarskie na czele z wielką piątką.
– Ligi Europejskie są bardzo zaskoczone dzisiejszym oświadczeniem A22, które odnosi się do otwartego procesu konsultacji i jego wyników. Ligi Europejskie – organ oficjalnie reprezentujący interesy 40 krajowych organizatorów rozgrywek z 34 krajów Europy i 1092 klubów – nigdy nie spotkały się z A22 i nie były konsultowane.
– Ligi w pełni wspierają obecny europejski model klubowej piłki nożnej, który opiera się na otwartej strukturze piramidalnej z awansami i spadkami od amatorów do zawodowców na szczeblu krajowym, a kwalifikacja do rozgrywek klubowych UEFA opiera się na rocznych wynikach w rozgrywkach krajowych. Ten model jest daleki od zepsucia i nie wymaga naprawy – oświadczenie stowarzyszenia.
European Leagues Statement on A22 revised plans for a breakaway European league
🗞➡️https://t.co/TgOcTL3dqj pic.twitter.com/PdlIfQGaqm— European Leagues (@EuropeanLeagues) February 9, 2023
Zieliński coraz bliżej odejścia z Napoli. Wiadomo, jaki jest powód