UEFA otrzymała wsparcie TSUE. Super Liga z coraz mniejszymi szansami

Aktualizacja: 15 gru 2022, 19:18
15 gru 2022, 15:34

Super Liga, która od zeszłego roku elektryzuje środowisko piłkarskie wydaje się być już całkowicie projektem pozbawionym szans na realizację. Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał orzeczenie mówiące, że UEFA może sankcjonować kluby piłkarskie chcące uczestniczyć w Super Lidze. 

Super Liga kontra UEFA: europejska federacja na prowadzeniu

Opinia wydana przez Athanasiosq Rantosa nie jest, póki co w żaden sposób wiążąca. Rzecznicy generalni TSUE regularnie udzielają wskazówek Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości (ETS). Ich opinie zazwyczaj przeistaczają się później w urzędowe decyzje. Jeśli tak się stanie w tym przypadku, władze europejskiej piłki otrzymają potężny oręż w walce z zapędami największych klubów piłkarskich do utworzenia elitarnych rozgrywek.

Zdaniem Rantosa kluby mają prawo stworzyć niezależne od UEFA i FIFA rozgrywki, ale nie mogą jednocześnie brać udziału w rywalizacji prowadzonej pod egidą obu federacji. W praktyce oznaczałoby to, że jeśli Super Liga powstanie, UEFA będzie mogła wyrzucić jej członków z udziału w Lidze Mistrzów.

Taka interpretacja sytuacji stawia pod ścianą Real Madryt, FC Barcelonę i Juventus Turyn. Na ten moment są to jedyne kluby, które postanowiły trzymać się koncepcji nowych rozgrywek. Swoje dążenia do utworzenia nowych marki w piłkarskim świecie odpuściło już wiele klubów: Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham, Inter Mediolan, AC Milan, Atletico Madryt.

UEFA bardzo pozytywnie zareagowała na oświadczenie rzecznika generalnego TSUE i z nadzieją spogląda na przyszłość. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w przyszłym roku. Jednak inicjatorzy Super Ligi na pewno łatwo nie zrezygnują ze swoich dążeń i z pewnością postarają się jeszcze zwrócić uwagę na kilka aspektów w tej sprawie.

— UEFA z zadowoleniem przyjmuje dzisiejszą jednoznaczną opinię rzecznika generalnego Rantosa, która jest zachęcającym krokiem w kierunku zachowania istniejącej dynamicznej i demokratycznej struktury zarządzania europejską piramidą piłkarską. Opinia podkreśla centralną rolę federacji w ochronie sportu, stojąc na straży podstawowych zasad zasług sportowych i otwartego dostępu dla wszystkich naszych członków, a także łącząc piłkę nożną ze wspólną odpowiedzialnością i solidarnością — fragment oświadczenia UEFA.


MŚ 2022. Mundial powoli się kończy. Kiedy mecz o 3. miejsce i finał?

 

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA