Strona główna Lekkoatletyka Obecnie młotem rzuca najdalej na świecie – sylwetka Pawła Fajdka w Plebiscycie...

Obecnie młotem rzuca najdalej na świecie – sylwetka Pawła Fajdka w Plebiscycie Polskiego-Sportu

0

Kolejnym kandydatem na Najlepszego Spotowca Roku w plebiscycie Polskiego-Sportu.pl jest Paweł Fajdek – 26-letni zawodnik KS Agros Zamosć, podopieczny trenera Czesława Cybulskiego. W naszym plebiscycie na polskiego młociarza możecie zagłosować TUTAJ.

Swoją karierę lekkoatletyczną rozpoczął w 2003 roku. W pierwszych jej latach startował w trzech konkurencjach. Paweł rzucał młotem oraz dyskiem, a także pchał kulą. Od 2007 roku jego docelową specjalnością jest rzut młotem.

Utalentowany polski lekkoatleta od początku zapowiadał się na bardzo dobrego zawodnika. Swój pierwszy sukces osiągnął już w drugim sezonie startów, kiedy to zdobył wicemistrzoswo Polski młodzików (2004 rok w Świecie). Na swoich pierwszych międzynarodowych zawodach mistrzowskich zajął 4.miejsce (2008 rok – Mistrzostwa Świata Juniorów w Bydgoszczy).

Jego wielki talent całkowicie wykluł się w 2011 roku, kiedy to Polak zdobył Młodzieżowe Mistrzostwo Europy w Ostravie, wygrał Uniwersjadę w Shenzhen oraz zajął drugie miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Sztokholmie. W tym samym roku w Daegu na swoich pierwszych seniorskich Mistrzostwach Świata zajął 11.miejsce. W 2012 roku miałbyć naszą nadzieją na medal olimpijski w Londynie. Niestety Paweł spalił wszystkie trzy rzuty w eliminacjach i odpadł z rywalzacji o medale.

Był to przełomowy moment w jego karierze. Od tamtejszej wpadki, bo takie zdarzają się w karierze nawet największego sportowca,a takim na pewno jest Fajdek, zdobywał medale wszystkich najważniejszych imprez. Paweł od tamtej pory został dwukrotnym Mistrzem Świata (2013 rok w Moskwie, 2015 rok w Pekinie), dwukrotnym Mistrzem Uniwersjady (2013 rok w Kazaniu, 2015 rok w Gwangju), Wicemistrzem Europy (2014 rok w Zurychu) oraz dwurkotnym Mistrzem Polski (2014 rok w Szczecinie, 2015 rok w Krakowie).

9 sierpnia 2015 roku w Szczecinie, posłał młot o wadze 7,26 kg na odległość 83,93 metra. Tym samym po raz kolejny poprawił swój rekord kraju. Tym wynikiem również wszedł do dziesiątki najlepszych młociarzy wszechczasów. Paweł rzucił tą odległość mając 26 lat.

Rekordzistą Świata w tej konkurencji jest Jurij Siedych z ZSRR (30 sierpnia 1986 roku posłał młot na odległość 86,74 metra), ustanawiająć rekord świata miał 31 lat. Fajdek sam kiedyś powiedział, że jego marzeniem jest poprawić rekord świata w tak trudnej konkurencji jaką jest rzut młotem.

 

ZAPRASZAMY DO GŁOSOWANIA W PLEBISCYCIE POLSKIEGO-SPORTU NA NAJLEPSZEGO SPORTOWCA ROKU —> TUTAJ!

Komentarze