Pierwszy taki przypadek. Jesus Navas zapisał się w historii futbolu

Aktualizacja: 20 cze 2023, 07:30
19 cze 2023, 07:30

Reprezentacja Hiszpanii pokonała Chorwację w finale tegorocznej Ligi Narodów. W składzie La Furia Roja znalazł się 37-letni Jesus Navas. Dzięki niedzielnemu zwycięstwu doświadczony piłkarz został pierwszym zawodnikiem na świecie, który w trakcie swojej kariery triumfował na mundialu, mistrzostwach Europy, oraz w Lidze Narodów.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Jesus Navas pierwszym piłkarzem, który wygrał MŚ, Euro i LN

Jesus Navas nie był powoływany do reprezentacji Hiszpanii od listopada 2020 roku. Selekcjoner Luis de la Fuente postanowił jednak dać szansę 37-latkowi i zaczął ponownie korzystać z jego usług przy okazji tegorocznej Ligi Narodów. Decyzja trenera okazała się strzałem w dziesiątkę. Navas znalazł się w wyjściowym składzie w półfinałach i finałach LN.

Najpierw Hiszpan rozegrał pełne 90 minut w wygranym starciu z Włochami. Zaledwie 72 godziny później 37-latek spędził na boisku całe spotkanie z Chorwacją. W finałowym meczu został zastąpiony przez Jordiego Albę, ale dopiero w pierwszej połowie dogrywki. Walka o złoto ostatecznie zakończyła się rezultatem 0:0, a o wszystkim zadecydować musiały rzuty karne.

W serii jedenastek lepsi okazali się piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego (5:4), którzy wywalczyli pierwsze złote medale w Lidze Narodów. Tym samym Jesus Navas zapisał się w historii światowego futbolu. Zawodnik Sevilii został pierwszym piłkarzem, który wraz z reprezentacją triumfował na mistrzostwach świata (201), mistrzostwach Europy (2012) oraz właśnie podczas zmagań Ligi Narodów (2023).

Warto dodać, że dla samej reprezentacji Hiszpanii jest to drugi krążek wywalczony w Lidze Narodów. W poprzedniej edycji piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego sięgnęli po srebro po tym, jak przegrali w finale 1:2 z Francją.