HME Stambuł 2023: Srebrne medale Piotra Liska i Jakuba Szymańskiego!

5 mar 2023, 20:03

Ostatniego dnia Halowych Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce polscy sportowcy powiększyli dorobek medalowy o trzy krążki. Po brązie sztafety kobiet 4×400 metrów srebra wywalczyli Piotr Lisek w skoku o tyczce oraz Jakub Szymański w biegu na 60 metrów przez płotki.

Najlepszy wynik w sezonie

Jedyny polski tyczkarz startujący w hali Ataköy Arena idealnie trafił z formą. W finale konkursu skoku o tyczce Piotr Lisek w pierwszej próbie pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5.80 m, co jest jego najlepszym wynikiem w sezonie. Takie same rezultaty uzyskali jeszcze Emmanouil Karalis, Sondre Guttormsen oraz Torben Blech z Niemiec, którzy również uczynili to w pierwszych próbach.

Rzadko spotykana sytuacja spowodowała, że o kolejności miejsc musiała decydować liczba popełnionych błędów na niższych wysokościach. Guttormsen był bezbłędny i dzięki temu zdobył złoty medal. Lisek i Karalis zaliczyli po jednym strąceniu i zajęli ex aequo drugą lokatę. Blech strącił poprzeczkę dwukrotnie i został bez medalu.

Mniej szczęścia w konkursie skoku wzwyż miał Norbert Kobielski. Reprezentant Polski pomimo dobrego początku skończył zmagania z wynikiem 2.26 m. Do medalu zabrakło mu 3 centymetrów. Z wynikiem 2.31 m wygrał Holender Douwe Amels, drugi był Ukrainiec Andrii Protsenko (2.29 m), a trzeci Belg Thomas Carmoy (2.29 m).

Szymański z życiowym sukcesem

Jakub Szymański błysnął wysoka forma już podczas porannego półfinału. Wówczas uzyskał drugi czas spośród wszystkich startujących zawodników i zgłosił aspiracje do medalu. W decydującym biegu Polak spóźnił start, ale dobry rytm na płotkach pozwolił mu wyprzedzać przeciwników. Bieg zakończył z czasem 7.56 s, co dało mu drugie miejsce! Złoty medalista Jason Joseph ze Szwajcarii uzyskał wynik 7.41 s, a trzeci na mecie Just Kwaou-Mathey z Francji 7.59 s. Srebro jest dla reprezentanta Polski pierwszym medalem w gronie seniorów na międzynarodowej imprezie.

Szóste miejsce z czasem 7.63 s zajął Krzysztof Kiljan, ale sam występ w finale może traktować jako duży sukces. Na eliminacjach udział w mistrzostwach zakończył Damian Czykier. Podczas finału dużego pecha miał kandydat do medalu Enrique LLopis. Hiszpan dotknął płotka w tak niefortunny sposób, że stracił równowagę i uderzył głową o bieżnie. Kilka minut później opuścił halę na noszach.

Kończymy HME Stambuł 2023 z siedmioma medalami

Ostatniego dnia mistrzostw lekkoatleci z Polski zdobyli trzy medale. Poza Piotrem Liskiem i Jakubem Szymańskim miejsce na podium zajęła sztafeta kobiet 4×400 metrów. Podopieczne trenera Aleksandra Matusińskiego wrócą do kraju z brązem. W piątek srebrne medale zdobyły startująca w pięcioboju Adrianna Sułek oraz w biegu na 60 metrów Ewa Swoboda. Sobota okazała się szczęśliwa dla Sofii Ennaoui i Anny Kiełbasińskiej. Wspomniane Polki stanęły na najniższym stopniu podium po występach odpowiednio na 1500 i 400 metrów.

HME Stambuł 2023: Polska sztafeta z medalem! Drugi brąz Anny Kiełbasińskiej