Ależ kapitalny występ Piotra Żyły! Polak mistrzem świata na normalnej skoczni!

Aktualizacja: 27 lut 2023, 12:23
25 lut 2023, 19:18

Ten konkurs nie mógł potoczyć się lepiej! Piotr Żyła zanotował skok aż o 13 pozycji i ostatecznie zdobył tytuł mistrza świata na normalnej skoczni w Planicy! Ze świetnej strony pokazali się również Dawid Kubacki i Kamil Stoch, którzy zajęli piąte i szóste miejsce.

Na kilkadziesiąt godzin przed pierwszym konkursem na MŚ w Planicy pojawiły się wątpliwości dot. występu Dawida Kubackiego, który walczył z kontuzją placów. Ostatecznie nasz czołowy skoczek zdołał dojść do siebie, a po udanych kwalifikacjach dla biało-czerwonych w konkursie zobaczyliśmy całą piątkę.

Kubacki najlepszy z Polaków po pierwszej serii zawodów

W pierwszej serii rywalizacji na normalnej skoczni najdłuższy skok oddał Stefan Kraft, który poszybował na odległość 102,5 metra. Austriak wyprzedzał o 0,8 pkt. Niemca Adreasa Wellingera (101 metrów), a trzecie miejsce zajmował jego rodak Karl Geiger ze stratą 2,1 pkt. do Krafta (100 metrów).

Najlepszy z Polaków był Dawid Kubacki – wicelider klasyfikacji generalnej PŚ skoczył 97 metrów i zajmował czwarte miejsce, tracąc do Austriaka zaledwie 2,4 pkt. Kamil Stoch po pierwszej serii był 9. (99 metrów), Piotr Żyła 13. (97,5 metra), Aleksander Zniszczoł 25. (97,5 metra), a Paweł Wąsek 30. (93,5 metra).

Piotr Żyła mistrzem świata!

W drugiej serii Piotr Żyła pokazał się z kapitalnej strony. Oddał skok na odległość aż 105 metrów i nie oddał prowadzenia do samego końca rywalizacji! Nasz zawodnik awansował więc z 13. na pierwsze miejsce i wywalczył tytuł mistrza świata!

Podium uzupełniło dwóch reprezentantów Niemiec – Andreas Wellinger (102 metry) i Karl Geiger (101,5 metra). Czwarte miejsce zajął lider po pierwszej serii, Stefan Kraft (99 metrów), natomiast na dwóch kolejnych lokatach uplasowali się Polacy – Dawid Kubacki (102 metry) i Kamil Stoch (102 metry).

Wyniki konkursu na normalnej skoczni – MŚ w Planicy

1. Piotr Żyła (Polska) – 261,8 pkt. (97,5 m, 105 m)
2. Andreas Wellinger (Niemcy) – 259,2 pkt. (101 m, 102 m)
3. Karl Geiger (Niemcy) – 257,7 pkt. (100 m, 101,5 m)
4. Stefan Kraft (Austria) – 257,3 pkt. (102,5 m, 99 m)
5. Dawid Kubacki (Polska) – 256,9 pkt. (97 m, 102 m)
6. Kamil Stoch (Polska) – 256,3 pkt. (99 m, 102 m)
7. Constantin Schmid (Niemcy) – 253,8 pkt. (97,5 m, 101 m)
8. Jan Hoerl (Austria) – 253,3 pkt. (96 m, 101 m)
9. Anze Lanisek (Słowenia) – 251,9 pkt. (99,5 m, 100 m)
10. Timi Zajc (Słowenia) – 251,7 pkt. (99 m, 101 m)

16. Paweł Wąsek (Polska) – 236,8 pkt. (93,5 m, 96 m)

20. Aleksander Zniszczoł (Polska) – 235,6 pkt. (97,5 m, 93 m)

To rzecz jasna nie koniec rywalizacji w skokach narciarskich podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Planicy. Na jutro zaplanowany jest konkurs drużyn mieszanych, 3 marca kolejny konkurs indywidualny, a 4 marca konkurs drużynowy.