PLK: Dzień dwucyfrowych zwycięstw

17 gru 2016, 21:51

Terminarz Polskiej Ligi Koszykówki nie przewidywał na dzisiaj żadnych hitowych spotkań, jednak po cichu liczyliśmy, że w którymś dojdzie do równorzędnej walki. Najbliżej takiej sytuacji było w Starogardzie Gdańskim, jednak tam również Polpharma pokonała Miasto Szkła ponad dziesięcioma punktami. Zwycięstwa odnotowały również BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski i Energa Czarni Słupsk.

BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski – TBV Start Lublin 85:56 (24:14, 22:19, 20:10, 19:13)

Gospodarze bardzo pewnie pokonali pogłębionych w kryzysie gości i przedłużyli swoją passę zwycięstw do czterech. Tak naprawdę na tym można by skończyć opisywanie tego spotkania, ponieważ Slam Stal dosłownie przejechała się po Starcie, pokonując ich w praktycznie każdej statystyce. Lublinianie zanotowali aż 24 straty, co jest najwyższym wynikiem tego sezonu (wcześniej taki sam wynik osiągnęli gracze MKS-u Dąbrowa Górnicza), a zza łuku trafili tylko 4 na 20 prób (20%). Zawiedli głównie krajowi gracze, gdyż sześciu Polaków zdobyło łącznie 23 punkty, trafiając tylko 39% rzutów. Napawać optymizmem może jedynie gra zespołowa, bowiem z 22 celnych rzutów z gry, aż 14 było poprzedzonych asystą. Ostrowianie zagrali natomiast poprawnie i ich prowadzenie nie było zagrożone przez zdecydowaną większość spotkania. Najlepszym graczem był Christo Nikołow, ale zwrócić uwagę należy też na Łukasza Majewski, dla którego 15 punktów jest drugim najlepszym wynikiem tego sezonu.

BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski: Nikołow 17, Majewski 15, Szewczyk 11, King 11 (6 zb), Troupe 9, Tomaszek 7, Johnson 6 (6 ast), Chanas 5, Ochońko 2, Carter 2, Zębski 0

TBV Start Lublin: Balmazović 10, Dłoniak 9, Wiggins 9 (5 ast), Peterson 9 (7 zb), Kellogg 5, Bonarek 5, Ciechociński 4, Kowalski 3, Jankowski 2, Trojan 0

Siarka Tarnobrzeg – Energa Czarni Słupsk 76:89 (18:26, 19:26, 14:16, 25:21)

Początek spotkania mógł napawać optymizmem tarnobrzeżan. Prowadzili przez 6:35 minut I kwarty, a ich przewaga osiągnęła w szczytowym momencie 5 punktów, ale później nastąpił zastój, który skończył się serią 13:0 na korzyść Energi. Od tamtego momentu pełną kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami przejęli goście. Głównym powodem ich zwycięstwa były rzuty za trzy. Siarka trafiła jedynie 3 próby z 16, natomiast słupszczanie oddali 20 rzutów z tej odległości, a do kosza wpadło ostatecznie 9. Pod względem indywidualnym do udanych może ten mecz zaliczyć Tomasz Wojdyła, który zdobył trzecie double-double w tym sezonie oraz Travis Releford, dla którego 24 punkty to najlepszy wynik w Polskiej Lidze Koszykówki.

Siarka Tarnobrzeg: Releford 24, Wojdyła 14 (11 zb), Brown 13, Jakóbczyk 9, Welsh 8, Knowles 5, Malczyk 3 (5 ast)

Energa Czarni Słupsk: Lewis 16 (6 ast), Mokros 13 (9 zb), Ginyard 13, Blassingame 11 (6 ast), Jackson 10 (9 zb), Kravish 9, Seweryn 9, Cesnauskis 8, Urban 0, Dąbrowski 0

Polpharma Starogard Gdański – Miasto Szkła Krosno 85:71 (24:18, 18:23, 20:11, 23:19)

Krośnianie łącznie prowadzili w tym spotkanie zaledwie przez 4:04 minuty, ale do przerwy rywalizowali z Polpharmą jak równy z równym, czego efektem było zaledwie jednopunktowe prowadzenie gospodarzy po dwóch kwartach. Po przerwie starogardzianie zaczęli prezentować się zdecydowanie lepiej, co pozwoliło im osiągnąć piąte zwycięstwo sezonu. Głównym tego autorem został wracający po zawieszenie Michael Hicks, który trafił 7 trójek. W drużynie z Krosna dobrze zaprezentował się Royce Woolridge. Był on bliski osiągnięcia triple-double, ponieważ skończył spotkanie z 14 punktami, 8 zbiórkami i 9 asystami. Warto zwrócić uwagę na rzuty osobiste. W tej statystyce Miasto Szkła było dzisiaj bezbłędne, ale oddało jedynie… 3 próby.

Polpharma Starogard Gdański: Hicks 23, Diduszko 13, Schenk 13, Mirković 10, Saujs 10 (9 zb), Flieger 4 (7 ast), Paliukenas 3, Michałek 0, Długosz 0

Miasto Szkła Krosno: Woolridge 14 (8 zb, 9 ast), Dłuski 12, Rduch 12, Czerapowicz 11 (8 zb), Wyka 6, Oczkowicz 5, Hajrić 4, Małgorzaciak 3, Bręk 2, Maddox 2